Adnan Özer

Yazar, Şair

Doğum
20 Şubat, 1957
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu
Burç

Şair ve yazar. 20 Şubat 1957, Gazioğlu / Tekirdağ doğumlu. Ortaöğrenimini Batman Lisesinde tamamladıktan (1974) sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulunu (1991) bitirdi. Çalışmalarını yayınevlerinde editörlük yarak ve kendi kurduğu Era Yayınlarını yöneterek sürdürdü. Düşler Öyküler dergisini çıkarda ve E dergisinin ile Gendaş Yayınlarının yönetmenliğini yaptı. Bir süre Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulunda görev aldı.

İlk şiiri “Savaşçının Tolgasındaki Kuş”, İlerici Yurtsever dergisinde (1977) yayımlandı. Ardından Yaşar Miraç’ın çıkardığı Yeni Türkü adlı şiir dergisinde şiirleri yer aldı. Ancak bir edebiyat dergisinde asıl sunuluşu Sanat Emeği dergisinde (Şubat 1979) oldu. Daha sonra Yeni Türkü, Sanat Emeği, Türk Dili, Yazko-Edebiyat, Üç Çiçek, Yönelişler, Gösteri, Milliyet Sanat dergilerinde şiirleri ile yazıları yayımlandı. Yeni Türkü ve Üç Çiçek yayınevlerinin kurucuları arasında yer aldı. İspanyolcadan şiir çevirileri yaptı. 1980 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Kültür Şenliği şiir yarışmasında birincilik ödülünü, Zaman Haritası kitabıyla da 1992 Cemal Süreyya Şiir Ödülünü kazandı.

“İlk kitabının mayasında Trakya yöresinin kültürel, folklorik havası var. Çünkü Adnan Özer aydın tavrını şiiriyle koyuyor, inadını şiiriyle büyütüyor. Tekirdağ mânilerindeki ele avuca sığmazlık şiirine ister istemez sızıyor. Cemal oyununa, Karaçalı oyununa atıfta bulunuyor. Şiirlerdeki kişilere bir bakalım: Oduncular, ağlayıcı kadınlar, ihtiyar (heyeti), hasat oğlanı, uykusuz çobanlar, gezgin bir çingene, bağ bekçisi, başakçı, göcen avcıları, taraşçı, bohçacı, düğünbaşı, çitenci. Bir de sözcüklere bakalım: harmaniye, döğen, taflan, çağanoz kepenek, dişbudak, çendil, yeşilbaş, anız, gömeç, kırkım, ışkı... (…) Adnan Özer, doğayı değil, sanki doğaya yazıyor. Bir tür borç ödeme hemen hissediliyor. İkinci kitabı, Çıngırağın Ölümü, şu ithafla açılıyor: ‘Köyümden arkadaşlarım Muzaffer Yaman, Rıza Kuşçu, Nazım Girgin, Nail Korucu’ya’. Tarihin bir bileşeni kökü boşlukta yok oluyormuşcasına saklı. Bu bileşene uzanan şiirsel dinamizmi Özer’in lirik gücünü besler.” (Evren Erem)

ESERLERİ:

ŞİİR: Ateşli Kaval (1981), Çıngırağın Ölümü (1983), Rüzgâr Durdurma Takvimi (1985), Zaman Haritası (1991), Seçme Şiirler (1994).

ANLATI: Hayal Tabirleri (1998).

ÇOCUK KİTABI: Küçük İstasyon (1991).

SEÇKİ: Dünya Edebiyatından Aşk Şiirleri (2001).

ÇEVİRİ: Yeryüzünde Konaklama (Pablo Neruda’dan, 1984), Ölümsüz Şarkı (V. Jara’dan, 1985), Uzak Komşu (O. Paz’dan, 1985), Gümüş Olmak İstiyorum (Garcia Lorca’dan, der. R. Alberti, 1988), Che Guevara: Şiirler (Ernesto Guevara’dan, V. Kuyumcuyan ile, 3. bas. 1992), Seçme Şiirler (Garcia Lorca’dan, der. R. Alberti, 1993), Ada, Ben ve Üç Kocam (R. Godoy’dan, 1995), Bütün Şiirlerinden Seçmeler (Ruben Dario’dan, 1995), 100 Aşk Sonesi (Pablo Neruda’dan, 1998), Bir Kadın Olarak Ayakta Durmanın Zorlukları (R. Godoy’dan, 1998), Peker Usta ile Şekercik (C. V. Vigo’dan, çocuk kitabı, 1998).

HAKKINDA: TDE Ansiklopedisi (c. 7, 1976-98), Evren Erem / Adnan Özer’i Okurken (Sombahar, sayı: 8, Kasım-Aralık 1991), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001), Ahmet Yıldız / Söyleşi (Edebiyat ve Eleştiri, Eylül-Ekim 2001), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

 

 

MEDRESEDE İSYAN - II-

'Kâinat' bölündüğünde ordaydım 
bir soluk yaprak düştü payıma 
arşa çıktım boynumun kuru dalından 
deniz zambakları ektim gökbiryana 
 
silin beni bu yaşamdan 
silin silebilirseniz 
 
beni katran, eski hint boyası 
budak reçinesi 
şair ve alçak 
 
'Beşer' bölündüğünde ordaydım 
hasta çocuklar düştü payıma 
göğsümden indim öksüz düğünlerine 
erikler kuruttum göbeğimin karışında 
kılın beni bir rekâtta 
kılın kılabilirseniz 
 
ben şeytan ortağı 
hasırcı bıçağı 
şair ve alçak 


 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör