Jale Yılmabaşar

Seramik Sanatçısı, Ressam

Doğum
Eğitim
İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu

Ressam ve seramik sanatçısı. 1939 yılında Samsun’da doğdu. İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nu bitirdi (1957). Jale Yılmabaşar 1957 yılında AFS bursunu kazanıp bir yıllığına Amerika’ya gitti. Bitirdiği Albany Union High School’da okurken seramik çamuruyla ilgilenmeye başladı.

1958 yılında Türkiye’ye dönünce Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu (TGSYO) Seramik Bölümü ile Bale Bölümü’nün sınavını kazandı. Uzun yıllar bale ve seramik çalışmalarını bir arada yürüttü. 1962’de Tatbiki Güzel Sanatlar Seramik Bölümü’nü bitiren sanatçı, Almanya’da Arzberg Schonwald Porselen Fabrikası’nda staj yaptı. İlk kişisel sergisini mezuniyetinden hemen sonra 1963’te açan ve bununla ünlü olan sanatçı, o tarihten sonra birçok sergiye yurtiçinden ve yurtdışından davet edilerek katıldı. 1964’te Miami Üniversitesi’nde bir yıl ders verdi. Yurtdışında birçok kentte (Paris, Münih, Londra, Moskova vb.) çeşitli el sanatları ve seramik fuarlarına, karma sergilere katıldı, çok sayıda bireysel sergiler açtı. Gerek Türkiye’de gerekse dünya ülkelerinde çok sayıda otel, sanat merkezi, uluslararası kuruluşlara seramik panolar yaptı.

Yılmabaşar, 1966’da TGSYO’na öğretim görevlisi olarak girdi. Asistanlık süresini doldurduktan sonra ‘seramik dekor teknikleri ve bu tekniklerle çağdaş Türk çömlekçiliğinde reform imkânları’ konusundaki incelemesini hazırlayarak 1985’te Türkiye’nin ilk kadın seramik profesörü oldu. Bundan sonra çalışmalarını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde sürdürdü. Türkiye’de seramik yapımını öğreten ilk kitabı yazdı. Sonraki yıllarda özel sektöre ait kimi seramik fabrikalarında danışmanlık, sahibi olduğu galerinin yöneticiliği gibi işler de yapan Yılmabaşar, son yıllarında tekstil tasarımcılığına yöneldi. Moda alanında ipek üzerine kreatif çalışmalar yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışarak emekli oldu. Paris, Münih, Londra ve Moskova’da sayısız sergi açtı. Picasso Müzesi’nde yapılan yarışmalarda seçici kurul üyelisi olarak görev aldı. Sayısız ödüle sahip olan sanatçı, 30. sanat yılını Paris’te, 40. sanat yılını da İstanbul’da açtığı sergilerle kutladı. 1999 yılında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde sanat hayatının en kapsamlı sergisini, “Resimle 15 Yıl” adıyla açmıştır.           

Jale Yılmabaşar, 1968’de Faenza / İtalya’da Uluslararası Seramik Yarışması’nda, 1969’da Münih /Almanya’da Uluslararası El Sanatları Fuarı’nda altın madalya kazandı. 1972’de İrlanda’da dünyanın en iyi altı seramikçisinden biri seçildi. Özgün çalışmalarıyla yurtdışında ün kazandı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca kendisine Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

KİTAPLARI:

Seramik Yöntemleri (1980), Primiti ve Türk Çömlekçiliği ve Kalkınması, Kinik Köyü Çömlekleri.

KAYNAK: Büyük Larousse Ansiklopedisi (1992), Ana Britannica Ansiklopedisi (1999), Burçin Tunçer / Ateşin Ustası Jale Yılmabaşar (2007), İhsan Işık / Ünlü Sanatçılar (Türkiye Ünlüler Ansiklopedisi, c. 5, 2013) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

1

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör