Kubilay Tunçer

İllüzyonist, Oyun Yazarı, Şair

Doğum
12 Haziran, 1969
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Kubilay QB Tunçer

Şair, illüzyonist, oyuncu, oyun yazarı. 12 Haziran 1969, Balıkesir doğumlu. Ürünlerinde Kubilay QB Tunçer imzasını da kullandı. İlkokulu Balıkesir’de, ortaokulu Ankara’da bitirdi. 1992’de ODTÜ Psikoloji Bölümü (1992) mezunu. Yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitenin Felsefe Bölümünde yaptı. Kendi işini kurarak turizm sektöründe çalıştı. 1993 yılından itibaren ABD’de başladığı illüzyon çalışmalarını Türkiye’de Prof. Metin And’la sürdürdü. Dünyanın birçok ülkesinde sihirbazlıkla ilgili araştırmalar yaptı ve gösteriler sergiledi. Onlarca televizyon programına katıldı. “Dikkat! Kazandırılıyorsunuz!” adlı iki perdelik illüzyon gösterisiyle birçok tiyatroda temsiller verdi. İllüzyon konusunda birçok makale kaleme aldı.

İstanbul Şehir Tiyatroları ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu başta olmak üzere, birçok tiyatro ve televizyon yapımında illüzyon danışmanlığı yaptı. Şirketler için illüzyon gösterileri düzenledi. Yurtiçinde ve dışında, üniversite ve şirketlerde konferanslar verdi. Televizyon, sinema ve tiyatroda bir çok eseri hayata geçmiştir. Lale Mansur'la yaptığı Olağan Mucizeler adı oyunuyla Edinburgh ve Londra'da İngilizce oynayan ilk Türk kumpanyası olmuştur. Harvard Üniversitesi bursuyla yazdığı "Cardenio" yine aynı üniversite tarafından repertuara alınmıştır. Susam Sokağı gibi unutulmaz klasiklerin yanı sıra, Gümüş, El Gibi, Maçolar, Mert'le Gert gibi birçok televizyon dizisinin senaristiğini yapmıştır. Altın Portakal ödüllü "Mutluluk" filminin de senaristidir. "Hüsnü Aşka Dair" ve "Barbaros" balelerinin (devlet opera ve balesi) metin yazarıdır. Ayrıca tiyatro oyunları yazdı. TRT’nin bazı dizileri ve eğlence programlarında metin yazarlığı yaptı. Anrico’nun Peşinde adlı oyunu devlet tiyatrolarında sahnelendi. 2009 AFİFE en iyi oyun yazarı ödülüne sahiptir. 

 Tiyatro, televizyon ve sinemada sayısız performansı bulunmaktadır. Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da ve Ahlat Ağacı filmleri başta olmak üzere 10'dan fazla filmde ve 20 civarında televizyon dizisinde çeşitli karakterler canlandırmıştır. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. Yazı ve şiirleri Gösteri, Tiyatro Tiyatro vd. dergilerde yer aldı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Apokrifa (1991).

OYUN: Olağan Mucizeler -Üç Tiyatro Oyunu (Olağan Mucizeler, Nargile, Anrico’nun Peşinde, 2002).

ÇOCUK KİTABI: Herkes Sihirbaz Olacak.

KAYNAK: TBE Ansiklopedisi (2001), Olağan Mucizeler-Üç Tiyatro Oyunu (Cumhuriyet Kitap, 7.3.2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Kim bu adam? (kubilaytuncer.com/new, 12.06.2019).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör

SPONSORLU İÇERİKLER