Kubilay Dökmetaş

Müzik Araştırmacısı, Yazar

Doğum
03 Temmuz, 1956
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü
Burç

Müzik araştırmacısı, yazar. 3 Temmuz 1956'da Sivas'ta doğdu. İlk, orta ve öğretmen okulu tahsilini Sivas’ta yaptıktan sonra Anadolu'nun çeşitli yörelerinde sekiz yıl öğretmenlik yaptı. Öğrencilik yıllarında çeşitli dernek çalışmaları yanı sıra, Sivas Belediyesi konservatuarı icra heyetlerinde bulundu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur.

Öğretmenlik yıllarında halk bilimi araştırmacısı Prof. Şefik Dener, Kutlu Özen ile folklor derlemelerine çıktı. TRT Erzurum radyosunda 1984 yılında açmış olduğu, THM dalında yetişmiş sanatçı sınavını kazandı, 22 Nisan1985 tarihinde öğretmenlikten ayrılıp TRT Erzurum radyosunda ses sanatçısı olarak göreve başladı. 1992 yılında TRT Ankara Radyosu’na aynı görevle nakil oldu. TRT Müzik Dairesi icra denetleme, repertuar kurulu, araştırma inceleme kurulu görevlerinde bulundu. Halen bu görevlerini sürdürmektedir.

Diyarbakır musiki folkloruyla ilgili değerli araştırmaları olan Kubilay Dökmetaş, ayrıca Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanat kurullarında görev aldı. Erzurum Radyosunda çalıştığı yıllardan itibaren (Geçmişten Günümüze Türk Halk Müziği, 2-Folklor ve Türkülerimiz, 3-Gramofondan Mikrofona vd) birçok radyo programının yapımcılığı ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. Sayısı 8000 civarında olan plak arşivinin yanı sıra, 7-8 bin civarında özel kütüphaneye sahip olup; sanat, müzik ve folklor alanında belge, doküman ve fotoğraf arşivi mevcuttur. Yurt içinde ve yurt dışında sayısı onun üzerindeki derneklerin onur üyesi olup, Mesam’ın ve Fikri Haklar Mahkemesi'nin daimi bilirkişiliğini sürdürmekte; TRT Müzik Dairesi THM ve Oyunları sorumlu müdürlüğü ve TRT Genel Müdürlüğünün sanat danışmanlığı görevini yürütmektedir.

2006 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesince yılın sanatçı ödülüne layık görüldüm. 19.04.2011 yılında Radyo Evi Derneğinin (RADEV) Muzaffer Sarısözen onur ödülünü,  17.06.2010 tarihinde Time dergisi tarafından yılın başarılı sanatçısı ödülünü aldı.

1997 yılından itibaren TRT ekranlarında yapımını, sunumunu üstlendiği Türk Halk Müziği alanındaki programlar: Dost Dost Diye, Allı Turnam, Bu Toprağın Sesi, Yörelerimiz ve Türkülerimiz, Memleket Havaları.

TRT ekranlarında yapımında emeğinin geçtiği belgeseller: Muzaffer Sarısözen Belgeseli, Celal Güzelses Belgeseli, Hacer Buluş Belgeseli.

ESERLERİ (Kitap):

Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikâyeleri (1996), Notalarıyla Uzun Havalarımız (1996),  Diyarbakır Musiki Folkloru (1996), 2000 yılında Şanlıurfa Halk Müziği (2000).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Cilt 12, 2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör