Mehmet Şakir Paşa

Asker, Diplomat, Eğitimci

Eğitim
Harp Akademisi

Asker, diplomat, eğitimci (D. 1855, Afyon - Ö. 1919, Afyon). Kabaağaçlızade Albay Mustafa Asım Bey’in oğlu, Sadrazam Ahmet Cevat Paşa’nın kardeşi ve ünlü romancı Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şaik Kabaağaçlı) babasıdır. Daha çocukken annesiyle babasını kaybetti, ağabeyi ve kız kardeşi ile birlikte yakınlarının himayeleri altında büyüdü. Askeri liseden sonra Harp Okulu ve Harp Akademisini bitirip 1880’de kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı.

Mehmet Şakir de ağabeyi Ahmet Cevat Paşa gibi hızla yükselerek genç yaşta general oldu. Ordudaki çeşitli görevleri arasında Çetine ve Roma askeri ataşelikleri ile Girit’in Resmo Komutanlığı vardır. Bir ara sadrazam olan ağabeyinin yaverliğini yaptı. Sonraki yıllarda Bükreş ve Atina büyükelçiliklerine de bulundu. 1908 yılında ve korgeneral rütbesinde iken kendi isteğiyle emekliye ayrılarak Galatasaray Lisesinde fahri olarak tarih öğretmenliği yaptı. Afyonkarahisar’da satın aldığı çiftlikte bir ramazan günü kaza kurşunuyla öldü. Cenazesi İstanbul’a götürülerek, Büyükada’da verildi. Telif eserlerinin yanı sıra çevirileri de vardır.

ESERLERİ:

Yeni Osmanlı Tarihi (5 cilt), Tarih-i İslâm ve Osmanî, Selahaddin Eyyûbî.

KAYNAK: İrfan Ünver Nasrattınoğlu / Afyonkarahisarlı Şairler Yazarlar Hattatlar (1971), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör