Kerime Nadir

Yazar

Doğum
Ölüm
20 Mart, 1984
Eğitim
Saint-Joseph Fransız Kız Lisesi

Yazar (D. 1917, İstanbul - Ö. 20 Mart 1984, İstanbul). Saint-Joseph Fransız Kız Lisesi (1935) mezunu. Cumhuriyet döneminin en çok okunan ve geçimini kitaplarından sağlayan ilk yazarlarındandır. Altmış yedi yaşında öldüğünde kırkı aşkın romanının baskı sayısı yüz elli altıyı, satışı beş milyon adedi bulmuştu. Romanlarının çoğu sinemaya uyarlandı. Posta Güvercini adlı romanı Fransızcaya çevrildi.

Şiirle başladığı edebiyat hayatında öykü ve romanlarıyla tanındı. İlk öyküleri 1937’de Servet-i Fünûn, Uyanış ve Yarımay dergilerinde yayımlandı. Diğer bazı yazıları da Aydabir, Yedigün, Hayat dergilerinde yer aldı.  İlk romanı Yeşil Işıklar da aynı yıl içinde çıktı. Romanları 2002’den itibaren Selim İleri editörlüğünde yeniden basıldı. Kerime Nadir; Rakım Çalapala, Peride Celal, Fikret Arıt, Oğuz Özdeş, Pakize Başaran, İhsan İpekçi ve İsmail Kaya ile birlikte, çağdaş kadın yaratma kaygısından uzak, yalnızca biçimsel kaygılar taşıyan aşk romancıları kuşağına dâhil edilebilir.

“Kerime Nadir’in insanları zamandan, mekândan ve toplumdan yalıtık olarak ilişkiye girerler. Yazar, zaten az sayıda tuttuğu karakter arasındaki duygu yoğunluğunu sağlamak için, onları dış dünyadan koparıp, kapalı bir mekânda anlatır. Mesela, 1937’de yazdığı ilk romanı Hıçkırık’ın bütün mekânsal geri planı -neredeyse- yalnızca bir eski köşk olmuş. Osmanlı’nın son demleri ile Cumhuriyet’in ilk yılları arasındaki bir sürede geçmekle birlikte, kahramanı zabit olan romana, dönemin savaşlarının yansıması birkaç satırdan ibarettir. Türk tarihinin bu olağanüstü koşullarının karakterler üzerindeki etkisi görülmez.” (A. Ömer Türkeş)

ESERLERİ:

ROMAN: Yeşil Işıklar, Sonbahar, Gönül Hırsızı, Hıçkırık, Seven Ne Yapmaz, Funda, Samanyolu, Günah Bende mi, Suçlu, Solan Ümit, Aşka Tövbe, Uykusuz Geceler, Kahkahalar, Balayı, O Gün Gelecek mi, Ormanda Yapraklar, Aşk Rüyası, Posta Güvercini, Ruh Gurbetinde, Pervane, Son Hıçkırık, Esir Kuş, Kırık Hayat, Dehşet Gecesi, Aşk Bekliyor, Gümüş Selvi, Boş Yuva, Bir Aşkın Romanı, Kalp Uyumaz, Haydutlar Hanındaki Kadın, Saadet Tacı, Suya Düşen Hayaller, Aşk Hasreti, Kalp Yarası (2002), Gelinlik Kız (2002).

ANI: Romancının Dünyası (1981).

HAKKINDA: İbrahim Alaeddin Gövsa / Türk Meşhurları (1946), Ömer Nida / Kadın Romancılarımız - Başlangıçtan Günümüze Kadar 1892-1991 (1991), Mehmet Behçet Yazar / Edebiyatçılar Alemi - Edebiyatımızın Unutulan Simaları (yay. haz. Mustafa Everdi, 1999), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), A. Ömer Türkeş / Aşkolsun! (Virgül, Nisan 1999), TBE Ansiklopedisi (2001).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör