Latif Demirci

Mizah Yazarı, Karikatürist

Doğum
Ölüm
05 Haziran, 2022

Karikatürcü, mizah yazarı (D. 1961, İstanbul - Ö. 5 Haziran 2022, İstanbul). 1975 yılında ilk karikatürü Gırgır dergisinde yayımlandı. 1978-79 yıllarında Mikrop dergisinde, sonraki on yıl boyunca Gırgır ve Fırt dergilerinde çizdi.

1989 yılında çıkan Hıbır dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca günlük gazete ve haftalık siyasi dergilerde de çalıştı. Çalışmalarına arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı H.B.R. Maymun dergisinde devam etti. Canavar Koyun Orhan, Arap Kadri, Muhlis Bey ve Mithat - Mirsat,  Köşeli Türklerden Press Bey tiplerinin çizeri olarak tanındı.

 

Vefatı:

 

Unutulmaz tiplemeleriyle Türkiye'de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden olan Latif Demirci,  son günlerinde kalp ameliyatı geçirmişti. 4 Haziran 2022 sabahı evinde düşen Demirci, özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. 5 Haziran 2022 sabahı saat 06.00'da yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Latif Demirci, 7 Haziran 2022 günü Teşvikiye Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

61 yaşındaki Latif Demirci, Press Bey ve Media Hanım', 'Muhlis Bey', 'Mithat ve Mirsat', 'Arap Kadri' gibi unutulmaz tiplemelere hayat vermişti.

Teşvikiye Camii'nde ikindi vakti düzenlenen törene, Demirci'nin de mesleğe başladığı Gırgır ve Fırt dergisi yıllarından itibaren karikatür dünyasının önde gelen çizerleri ile medya ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı.

 

Törene katılan bazı isimler şöyle:

 

Hasan Cemal, Sebati Karakurt, Ferit Özkaşıkçı, Ertuğrul Özkök, Zeynel Lüle, Prof. Hüsamettin Koçan, Prof. Candan Fetvacı, Özlem Gürses, Cem Dizdar, Emre Oral, Banu Tuna, Cansu Çamlıbel, Vahit Uysal, Ahmet Hakan, Mustafa Seven, Nazım Alpman, Behzat Şahin, Sayım Çınar, Turhan Günay, Muzaffer Akyol, Hasan Kaçan, Cem Erciyes, Eray Özer, Yıldıray Arslan, Neyyire Özkan, M. Kutlukhan Perker, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Sarkis Paçacı, Behiç Ak, Serhat Gürpınar, Mehmet Çağçağ, Latife Tekin, İhsan Yılmaz, Musa Ağacık, Koray Bilici, Arif Dizdaroğlu, Ertuğ Karakullukçu, Çınar Oskay, Haydar Ergülen, Fikret Ercan, Necdet Açan, Sinem Sal, Kumru Sis Eren, Namık Koçak, Erkan Aktuğ, Sedat Ergin, Nilüfer, Kanat Atkaya, Lalehan Uysal, Doğan Hızlan, Haldun Dostoğlu, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Doğan Akın.

 

İhsan Yılmaz: Acım Sonsuz

 

Ünlü karikatüristin acı haberini Hürriyet Gazetesi yazarı İhsan Yılmaz, sosyal medya hesabından duyurdu. Yılmaz, "Sevgili dostum, Karikatürist Latif Demirci’yi bu sabah kaybettik. Acım sonsuz. Başta kızı sevgili Yasemin, kardeşi Nurver ve Latife, bütün sevenlerine baş sağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

Latif Demirci İçin Ne Dediler?

 

“Latif Demirci’nin çizgilerinde olmayan bir şey varsa, o da Kötülük. En irkiltici politikacıları çizerken bile, onları da bir parça anlayışla karşılanabilir hale getiren bir çizgi. Bundan ötürü portre karikatürüne buncasına uzak belki...” (Mustafa Arslantunalı)

 

ESERLERİ:

 

Çeviren Latif Demirci (1996)

Köşeli Türklerden Press Bey (2001)

Bugün Devlet İçin Ne Yaptın? (2002)

Yavrum Senin Ülken Bir Melekti (2006)

Eyyy Siyaset (2015)

Pandemili Korona (2020)

National Geoglathif

Cırcırböceği Muhlis Bey ve Yavlum Mithat Latif Demirci

 

HAKKINDA: Mustafa Arslantunalı / Pirens ile Güllü (Virgül, sayı: 33, Eylül 2000), Köşeli Türklerden Press Bey / Latif Demirci (Cumhuriyet Kitap, 6.12.2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Hürriyet Gazetesi'nin usta çizeri Latif Demirci (61) hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 5 Haziran 2022), Karikatürist Latif Demirci, son yolculuğuna uğurlandı (aa.com.tr, gazeteduvar.com.tr, haberturk.com, 7 Haziran 2022), Karikatür dünyasının unutulmaz ismi, Hürriyet çizeri Latif Demirci son yolculuğuna uğurlandı (hürriyet.com.tr, 7 Haziran 2022), Latif Demirci kitapları (1000kitap.com, nadirkitap.com, idefix.com vd, 7 Haziran 2022).

Karikatür örneği 1

Karikatür örneği 2

3

4

5

6

7

8

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör