Mehmet Niyazi Tanılır

Diplomat, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü

Bürokrat, diplomat. 1960 yılında Bingöl´de doğdu. Diyarbakırlı bir aileden, kadayıfçılık yapan Yaşar Tanılır'ın oğludur. Küçük yaşta ailesiyle birlikte geldiği Diyarbakır'da ilkokulu ve Ziya Gökâlp Lisesi'ni bitirdikten sonra 1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü´nden mezun oldu. 1982-1983 yıllarında yedek subay olarak askerlik hizmetini ifa etti. Bir süre Bayındırlık ve İskân Bakanlığı´nda denetim elemanı olarak çalıştıktan sonra mülki idare amirliği mesleğine intisap etti. Sakarya Valiliğinde kaymakam adaylığı stajını yaptı.

1990 yılında dil öğrenmek ve İngiliz kamu yönetimi sistemi ile ilgili incelemeler yapmak amacı ile İçişleri Bakanlığı'nca bir yıl süre ile İngiltere'ye gönderildi. Kütahya Aslanapa Kaymakam Vekilliği, Afyon Şuhut Kaymakamlığı, Kastamonu Hanönü Kaymakamlığı, Van Vali Yardımcılığı, Çankırı Ilgaz Kaymakamlığı ve Ankara Çubuk Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

14 Eylül 2004 - 16 Mart 2007 tarihleri arası Van Valiliği görevinde bulunundu, 5 Mart 2007 tarihinde Kahramanmaraş Valiliği görevine atandı. Bu görevini dört yıl yürüttükten sonra 10 Mart 2011'de Kamu Düzeni ve Güvenliği (KDG) Müsteşarlığına getirildi. 17 Nisan 2012 tarihli büyükelçiler kararnamesi ile Karadağ (Podgorica) büyükelçiliğine atanarak, Haziran 2012 itibariyle yeni görevine başladı.

2000 yılında İçişleri Bakanlığınca gönderildiği Londra´da kriminoloji dalında mastır yaptı. 2001 yılında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği 28. Dönem Kamu Diplomasisi Kursu´nu bitirdi. Kamu yönetiminde reform, kamu personel rejimi, sosyal güvenlik sistemi, sağlık sistemi ve internet konusunda değişik yayın organlarında yayınlanmış çalışmaları bulunmaktadır. Evli olup, İngilizce bilmektedir. Master tezi "İnternet Suçları ve Bireysel Mahremiyet” adıyla kitap olarak yayımlanmıştır.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör