Erhan Ünlü

Zooloji Profesörü, Akademisyen

Doğum
04 Eylül, 1957
Eğitim
Diyarbakır Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümü
Burç

Akademisyen, zooloji profesörü. 4 Ekim 1957’de Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Okçiyan köyünde doğdu. Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte önce Diyarbakır'a sonra da Ergani’ye gelen Erhan Ünlü, Diyarbakır Ortaokulunu ve Diyarbakır Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra bir yıl öğretmenliğinin ardından kaydolduğu Diyarbakır Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Aynı bölümde asistan olarak göreve başlayarak, 1990 yılında yardımcı doçent, 1993 yılında ise Hidrobiyoloji (Su bilimi) alanında doçent, 1999 yılında profesör olarak atandı. Halen Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2000-2002 yılları arasında Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2003-2008 yılları arasında Diyarbakır Meslek Yüksek Okulunda müdürlük yaptı. 2009 yılında fakültesinin Fen Bilimleri alanında yapmış olduğu yarışmada birincilik ödülünü aldı.

Prof. Dr. Erhan Ünlü, Dicle nehri kirliliği ve bunun balık türleri üzerine etkileri konusunda birçok uluslararası makale yayımlamış, ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda bildiriler sunmuştur. Ayrıca, Prof. Dr. Zeki Tez editörlüğünde, K. Yurdakoç ile birlikte, T. Williams, A. Moon ve M. Willams'tan, Besin, Çevre ve Sağlık adlı çevirisi yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Sedat Eroğlu / Gülbaran'ın Erganili Gülleri (2014), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör