Doğan Cüceloğlu

Psikolog, Yazar

Doğum
Ölüm
16 Şubat, 2021
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Yazar, psikolog (D. 1938, Siliifke /Mersin – Ö. 16 Şubat 2021, Beşiktaş  / İstanbul). 1938 yılında Mersin Silifke'de doğdu. İlk ve ortaokul öğrenimini memleketinde yaptı. Silifke’de o yıllarda lise olmadığı için lise eğitimini Ankara ve Kırklareli’ndeki ağabeylerinin yanında tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. University of Illinois, Champaing Urbana’da dil psikolojisi alanında doktora yaptı. 1980-1996 yılları arasında ABD'deki Fullerton şehrinde California Eyalet Üniversitesi'nde görev aldı.

Türkiye’de İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Kırktan fazla bilimsel makalesi yayımlanan bir psikolog ve çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sunan bir iletişim psikolojisi uzmanı olan Cüceloğlu, 1996'dan bu yana Türkiye'de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenledi.

1990'dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayınlayan Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar kaleme adı. Yıldız Cüceloğlu ile evli olan uzman psikolog Doğan Cüceloğlu'nun Timur Cüceloğlu adında bir oğlu bulunuyor.

Öğrenme ve kişisel gelişim konularında yayımlanmış pek çok kitabı vardır.

 

Vefatı:

 

Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, 83 yaşındayken,15 Şubat 2021 günü İstanbul Beşiktaş’ta yaşadığı dairede ölü bulundu

Cüceloğlu'nun ölümüne dair İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ''Kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup, konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir'' ifadelerine yer verildi.

Edinilen bilgiye göre, Cüceloğlu bugün evinde yürürken ayağının takılması sonucu başının üzerine düştü. Evdeki görevli durumu sağlık ekiplerine haber verdi.

Eve gelen sağlık ekipleri Cüceloğlu'nun hayatını kaybettiğini tespit etti. Haberi alan Cüceoğlu'nun kızı da eve geldi. Cüceoğlu'nun oğlunun yurtdışında olduğu öğrenildi.

Cüceoğlu'nun evinde adli tabip, savcı ve polis ekipleri incelemede bulundu.

Cüceloğlu, ölümünden iki saat önce sosyal medya hesabından bir paylaşım yapmıştı.

 

Uğurlanışı:

 

Doğan Cüceloğlu için Levent Afet Yolal Camii'nde tören düzenlendi.Cüceloğlu'nun Türk Bayrağına sarılı tabutu, camiye getirildi. Eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, ailesi, yakınları ve sevenleri Cüceloğlu'nun tabutu başında gözyaşı döktü. Cenaze Törenine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,  AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak  ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gibi isimler de katıldı. Cenaze namazının kılınmasının ardından Cüceloğlu'nun tabutu omuzlanarak cenaze aracına kondu. Tabutu omuzlayanlar arasında Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, Bakan Selçuk ve Vali Yerlikaya da vardı.

 

Kalın, Erdoğan'ın Taziyesini İletti

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,  Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğu'na taziye dileklerinde bulundu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da taziye dileklerini iletti. Kalın, Cüceloğlu'na, "Allah rahmet eylesin. Mekanını cennet eylesin. Cumhurbaşkanımız da taziyelerini iletiyorlar. Rabbim mekanını cennet eylesin. İnşallah orada buluşmayı nasip eylesin. Ardından bu kadar insanın rahmet okuduğu güzel insan. En önemli vasfı buydu. Bilim insanlığının yanında herkes onu hayırla yad etmeye devam edecek. Eserleriyle, çalışmalarıyla, öğrencileriyle inşallah güzellikler bırakmaya devam edecek. Allah gani gani rahmet eylesin. Sizlere de sabrı cemil ihsan eylesin" dedi.

 

"Her Zaman Dünyaya Açık Ama Yerli Ve Milli Bir İnsandı"

 

Cenaze töreninin ardından konuşan İbrahim Kalın, "Daha iyi nasıl insan olabiliriz sorusu üzerine Amerika'da, Türkiye'de pek çok bilimsel çalışmalar yapmış, onlarca makaleye, kitaba imza atmış, birçok konuşmalarıyla, seminerleriyle insanımızın ruh dünyasına, aklına, gönlüne hitap edebilmiş kıymetli bir bilim insanıydı. Bütün bunların yanında her zaman dünyaya açık ama yerli ve milli bir insandı. Anadolu topraklarından, Anadolu irfanından hep beslenerek çalışmalarını ortaya koymuş biriydi. Cumhurbaşkanımızın taziye dileklerini ailesine ilettim. Bu vesileyle kamuoyuna da iletmek isterim" diye konuştu. 

 

ESERLERİ:

 

Yeniden İnsan İnsana (1993),

İnsan ve Davranışı (1994),

İçimizdeki Çocuk (1994),

İyi Düşün Doğru Karar Ver (1995),

Yetişkin Çocuklar (1997),

Anlamlı ve Coşkulu Bir Yaşam İçin Savaşçı (1999),

Savaşçı (2000),

İletişim Donanımları (2002),

Başarıya Götüren Aile

Bir Kadın Bir Ses

Derviş'in Aklı Profesör Ahmet Dervişoğlu ile Sohbetler

Gerçek Özgürlük

İçimizdeki Biz

İnsan İnsana

İnsan İnsana Sohbetler 1

İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog

Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim

Korku Kültürü

Mış Gibi’ Yaşamlar

Onlar Benim Kahramanım

Öğretmen Olmak

Var Mısın?

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Doğan Cüceloğlu evinde ölü bulundu! (sabah.com.tr, 16.02.2021), Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti - Ünlü psikolog Doğan Cüceloğlu kimdir? (İHA-DHA, ntv.com.tr,  16.02.2021), Psikolog ve yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'na son veda (hürriyet.com.tr, 18.02.2021).

İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog

Kedisiyle yapılmış bir söyleşi kitabı.

Yazar: Canan Dilâ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör