Ali Vehbi Aykota

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm

Eğitimci, yazar (D. 1881, Karahöyük köyü / Denizli – Ö 1959, Denizli). İlk ve ortaokulu Acıpayam’da, liseyi Denizli’de tamamladı. Yatağan Köyü Medresesine girerek dinî eğitimine devam etti ve Acıpayam Medresesini de tamamlayarak icazet aldı. Çeşitli köy okullarında öğretmenlik yaptı. 1915 yılında yedek subay adayı olarak orduya girdi. Çanakkale, Musul, Süveyş, Irak cephelerinde savaşa katıldı. Orduda da öğretme görevini devam ettirdi. 1918 tarihinde Irak Cephesinde birliği ile birlikte İngilizlere esir düştü. 1920’de kaçarak kurtuldu ve Karahöyük köyüne geldi. 21 Ağustos 1920 tarihinde Millî Mücadeleye katılmak için köyden ayrılarak sırası ile Sakarya ve Afyon savaşlarında, Başkumandanlık Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruza katıldı. Bu savaşlardan sonra kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ile taltif edildi.

Terhisinden sonra, 1923 yılında Acıpayam Şark Okulu öğretmenliğine tayin oldu. Buradan da sırası ile Karahöyük, Kızılhisar, Yeşilova ve Evkara köy ve kasabalarında öğretmenlik yaptı ve 1936 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı. 1937’de Denizli’ye yerleşti. Burada Denizli Meclisi Umumî azalığında, Belediye Meclisi üyeliğinde bulundu ve bir süre Denizli belediye başkan yardımcılığı yaptı. 1947 yılından vefatına kadar müspet ve dinî görevler ifa edip birçok köyde ve Denizli merkezinde cami, minare, onarım ve yapımı gibi faaliyetlerde bulundu.

ESERLERİ:

Cumhuriyet Fazilettir (eski Türkçe), Şiirler (eski Türkçe), Acıpayam (Garbi Karaağaç (Acıpayam Halkının Asırlık Tarihçesi ve Köylerimize Serpilen Maarif Işığının Temeli Yüreğli’de Nasıl Kuruldu).

HAKKINDA: Şükrü Tekin Kaptan / Denizli’li Meşhurlar (2002).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör