Tunç Yalman

Yönetmen, Tiyatro Oyuncusu, Çevirmen

Doğum
Ölüm
04 Mart, 2006
Eğitim
Kuzey İrlanda Üniversitesi

Tiyatro oyuncusu, yönetmen, anı yazarı, çevirmen (D. 1925, İstanbul – Ö. 4 Mart 2006, İzmir). Vatan gazetesi başyazarı yazarı Ahmet Emin Yalmanın oğlu. 1937`de High School`dan Robert Kolej`e geçti. Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra, Kuzey İrlanda Üniversitesi`ne gidene kadar babası Mehmet Emin Yalman`ın çıkardığı Vatan gazetesinde çalıştı. Daha sonra babasının görevi nedeniyle Amerika`ya giden Tunç Yalman, Yale Üniversitesi'nde tiyatro yüksek lisansı yaptı. Askerliğini yaptıktan sonra iki yıl daha Vatan gazetesinde çalışan Yalman, Vatan gazetesinde üç yıl Şakir Eczacıbaşı'yla 'Sanat Yaprağı'nı çıkardı.

 Tiyatroya 1954 yılında geçerek, bir süre Muhsin Ertuğrul ile çalışan Yalman, Ertuğrul`un görevden alınmasının ardından istifa ederek, Amerika`ya gitti. Amerika`da öğretim üyeliği yapan ve tiyatro dersleri verdi. Yaz aylarında da Türkiye`ye gelerek, İstanbul`da birçok oyunu sahneye koydu. Uzun yıllar İstanbul Tiyatro Festivali'nin danışma kurulunda görev yapan Tunç Yalman, son iki yılında İstanbul`da yaşıyordu. 4 Mart 2006 günü İzmir’de vefat etti. 2000 yılında yayınladığı son eseri Tunç İki Gözüm, Muhsin Ertuğrul'dan Tunç Yalman'a gönderilen mektupları kapsar. Bir anı kitabı olmanın çok ötesinde Türk tiyatrosu adına önemli bir belgedir.

KAYNAK: Tiyatrocu Tunç Yalman vefat etti (Radikal, 05.03.2006), Türkiye Yazarlar Birliği - 2007 Kültür Sanat Yıllığı (2007), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör