Ferda Erdoğan

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akademisyen, tıp profesörü. 1942 yılında Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Diyarbakır'da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Fizik tedavi ve Rehabilitasyon dalında ihtisasını Dicle Üniversitesi kadrosu ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. 1979 yılında Fransa'nın Grenoble şehrinde yabancı dil kurslarına katıldı. Bu arada Grenoble Üniversitesi Hastanesi (Centre Hospital Regional) Romatoloji ve Hidro klimotoloji Kliniğinde Doçentlik çalış­malarını sürdürdü.

Aynı yıl Doçent, 1988 yılında Profesör oldu. Dicle Üniversite­si Tıp Fakültesinde verdiği 27 yıllık ve toplam 31 yıllık hizmetinin sonun­da ailevi durumu itibariyle emekliye ayrıldı. Halen İstanbul'da, kurucusu olduğu Romatem Fizik Tedavi Rehabilitasyon merkezinde çalışmlarını sürdürmektedir.

Prof. Ferda Erdğan'ın; çeşitli Tıp dergilerinde yayımlanan 128 adet makalesi, 78 adet Yurtiçi Uluslararası katılımlı Kongrelerde sunduğum 78 bildirisi, 14 adet Yurtdışı Kongrelerde sunduğum bildirisi vardır. Ayrıca Bilim Komitesi tarafından hazırlanan Romatizmal hastalık­larla ilgili 5 adet kitabın muhtelif bölümlerini kendisi yazmıştır.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 4, s. 89, 2003), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör