Faruk Yalçın

İş İnsanı, Yazar

Doğum
23 Nisan, 1921
Ölüm
02 Aralık, 2008
Burç

İş adamı, doğasever, yazar (D. 23 Nisan 1921 (nüfus kaydı 1923), Ergani / Diyarbakır – Ö. 2 Aralık 2008, İsviçre). Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın dayısı ve kulüp asbaşkanı Neşet Yalçın'ın amcası. Babası, Ergani’de belediye başkanlığı da yapmış olan Ergani’nin Maden mutasarrıflığına bağlı olduğu dönemdeki ilk belediye başkanı Osman Nuri Yalçın’ın oğlu, Neşet bey olarak bilinen Neşet Yalçın’dır. İlkokul’u Ergani’de, orta okulu Diyarbakır’da, liseyi Ankara’da başlayarak İstanbul Alman Lisesinde tamamladı. Liseyi bitirince Almanya’ya gönderilen on öğrenciden biri oldu.

Almanya’da Makine Mühendisliği Bölümüne başlamasından  bir yıl sonra II. Dünya Savaşı çıkınca dokuz arkadaşını da alarak İsviçre Zürih kentindeki teknik üniversiteye gitti. Bursları gelene dek arkadaşlarının yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya başladı. Eğitimini tamamladığında

ilk şirketini İsviçre’de kurarak bir süre Almanya bağlantılı olarak işlerini geliştirdi. 1963 yılında Türkiye’ye döndüğünde, çokuluslu şirketlere müşavirlik yapıp kendi ilk şirketi İNTEC’i de kurdu. Bunu başka şirketler takit etti. Uzun yıllar NATO’ya yaptığı işlerden ötürü “NATO Müteahhidi” diye anılmaya başlandı. 30 yılı aşkın bir süre Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde büyük inşaat projelerine imza atarak, Forbes dergisinin 2005 yılında yayınladığı “en zenginler” listesinde beş milyar doları aşan servetiyle 21. sırada, dünyanın da 721. zengini arasında yer aldı. Faruk Yalçın’ın çocukları ve kardeşine ait yirmi civarında firma bulunmaktadır. Daha önceleri mütevazı hayat süren Faruk Yalçın, yeğeni Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı olmasıyla basında duyulur hale geldi. Fenerbahçe Spor’a olan ilgisi nedeniyle hep Aziz Yıldırım’ın arkasında yer alarak ve çok zaman gizli başkan diye anıldı.

Son on beş yılını yaptırdığı hayvanat bahçesinde geçiren Faruk Yalçın, mide kanserine yakalanıp, İsviçre’nin Zürih kentinde 2 Aralık 2008’de yaşamını yitirdi. Cenazesi yurda getirilerek İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. 32 yaşındayken beyin kanamasından vefat edince şirket işlerini kardeşi Cengiz Yalçın ve çocuklarına bıraktı. İlk eşinden Osman, Hatice, Ayşe ve İsmail adlı çocukları oldu. İkinci eşi Ülkü Yalçın’dan daha sonraki yıllarda Türkiye’nin Paris Hilton’u diye anılacak olan kızı Süreyya Yalçın dünyaya gelmiştir.

Faruk Yalçın, çocukluğundan itibaren tutkun halde hayvan sevgisi taşır. İlk hayvan sevgisini okul arkadaşı Hamit Geçer şöyle anlatır: “Daha biz yukarı Ergani’deyken Faruk, yemez içmez güvercin ve keklik beslerdi. Yıllar sonra açtığı hayvanat bahçesinde kendisini ziyaret ettiğimde, “Bak Hamit, o zaman ki güvercinler bugün başıma ne işler açtı. O sevgi içimde büyük bir hayvan tutkusuna dönüştü.”

Hayvan ve bitkilere olan tutkusundan ötürü, Darıca’da dünyanın her tarafından getirttiği üç bin hayvanı barındıracak şekilde 200 dönüm arazi üzerine Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesini yaptı. Önceleri sadece kuş parkı yaptırmak ister fakat zamanla başka hayvanları da getirmesi ve çevrenin ilgisiyle büyük bir hayvanat bahçesine dönüştürdü.

Faruk Yalçın hayvanlara ve bitkilere o denli gönül vermiş ki hayvan ve bitki bakımı üzerine yazılmış yirmi bir eseri bulunmaktadır. Ayrıca eğitime olan ilgisinden ötürü ülkenin çeşitli yerlerine on altı adet okul yaptırmıştır.

Faruk Yalçın, 2 Aralık 2008 günü İsviçre’de hayatını kaybetti. Cenazesi 2 Aralık 2008 günü yurda getirildi, THY'ye ait uçakla Zürih'ten gelen cenazeyi, Atatürk Havalimanı'nda kızı Süreyya Yalçın, yeğeni Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, kulüp yöneticileri ile Faruk Yalçın'ın yakınları karşıladı. Cenazeyi bir gün sonra da Altunizade İlahiyat Fakültesi Camisi'nde kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

ESERLERİ:

Kangurular, Balıklar - Deniz - Akvaryum, Köpekler, Muhabbet Kuşları, Akvaryum (Su Dünyasına Yolculuk), Kuşların Sağlığı ve Hastalıkları, Papağanlar, Yemler (Kanatlı Türler İçin), Maymunlar ve Şempanzeler, Kaplanlar, Parkımızın Tanıtım Kitabı, İğne Yapraklı Bitkiler, Yayvan Yaprakli Bitkiler, Yapraklı Bitkiler, Deve Kuşları, Bitki Hastalıkları, Bitkilerin Çoğaltılması, Hayvan Alemi, Hayvan Hastalıkları, Budama, Meyva Sebzelerin Faydaları.

KAYNAKÇA: Faruk Yalçın'ın cenazesi yurda getirildi (sabah.com.tr, 03.12.2008), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009), Ünlü işadamı Faruk Yalçın vefat etti (milliyet.com.tr, 2.12.2088), Sedat Eroğlu / Gülbaran'ın Erganili Gülleri (2014), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Cilt 12, 2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör