Azize Gürses

Ses Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
05 Kasım, 1962
Eğitim
Ankara Üniversitesi Biyo­loji Bölümü
Burç

Besteci, ses sanatçısı. 5 Kasım 1962, Ergani / Diyarbakır doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. İnönü İlkokulu, Ziya Gökalp Lisesi, Ankara Üniversitesi Biyo­loji Bölümü (1988) mezunu. Öğrencilik yıllarında 1976 yılında TRT'nin açtığı yarışmalarda dereceler aldı. 1983 yılında Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosunda ses sanatçısı olarak göreve başladı.

1982’de yatay geçişle geldiği Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı’nda öğrenimine devam ederek, 1988’de Biyolog unvanı ile mezun oldu. TRT’deki sanatçılık görevinin yanında GAP TV müzik danışmanlığı, metin yazarlığı, sunuculuk ve aranjörlük yaptı.

1994 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-DTCF Halk Bilimi’ni de bitirip, yüksek lisansını ‘Göç Olgusunun Türk Halk Müziği’ne Etkisi-Gurbet Türkülerimiz’ konulu tez çalışması ile tamamladı. 2002 yılında bu programdan ‘Halk Bilimi Ana Bilim Dalı Bilim Uzmanı’ olarak mezun oldu. 2005 yılından itibaren Azerbaycan Bakü Milli Elmler Akademiyası Etnografya Bölümünde ‘Doğu Anadolu Halk Türküleri ve Azerbaycan Halk Mahnılarının Etnopoetik Analizi’ konulu doktora çalışmasını sürdürdü. Üç müzik albümü, yayımlanmış makaleleri ve “Göç Olgusunun Türk Halk Müziğine Etkileri – Gurbet Türküleri” (Yüksek Lisans Tezi) adlı bir basılı kitabı vardır.

Kıbrıs, Almanya, Mısır, Azerbaycan, Polonya ve Macaristan’da konserler verdi. TRT repertuarında “Eziz Dostum Mennen Küsüp İncidi”, “ Mektup Yazdım Yare Almadı”,  “Kız Pınar Başında Desti Doldurur (Höngül)”, “Giresun’un İçinde İki Sokak Arası”, “ Yolumuz Gurbete Düştü” gibi beste ve derlemeleri vardır.

Albümleri: Yaralar Beni - Gülom, 2000 Yıllık Yürüyüş, Avrupa Geleneksel Halk Şarkıları, Aşk-ı Terennüm (Hikayeleriyle Klasik Türk Musikimiz).

Besteleri: Gönül seni lime lime etmeli (Usul: Sofyan, Makam: Karcığar, Söz: Şemsi Belli), Eşi bulunmaz bir güldün, gülüşünü sevdi gönül. (Usul: Sofyan, Makam: Bayâti, Söz: Kemal Yıldırım).

HAKKINDA: Turhan Taşan / Kadın Besteciler (2000, s. 26), TRT Türk Sanat Müziği Sözlü Eserler Repertuvar Kitabı (tsz), yeniyurtgazetesi.com, İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör