Emel Emin

Şair

Eğitim
Sofya Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü

Şair. 1938, Tatar Pazarcığı şehri / Doruca bölgesi / Romanya doğumlu. (Şimdi o şehir Dobriç ismi ile Bulgaristan sınırları içindedir.) İlk ve ortaokulu doğduğu şehirde okudu. Sonra Sofya’daki Türk Pedagoji Okuluna yazıldı. Oradan ilkokul öğretmeni olarak mezun oldu. İki yıl doğduğu şehirde Türk İlkokulunda öğretmenlik yaptıktan sonra Sofya Devlet Üniversitesinin Türkoloji Bölümünü kazandı. Oradan diploma aldıktan sonra Romanya’nın Köstence şehrine göç etti ve orada evlendi. Köstence’deki Türk ortaokulunda birkaç yıl Türkçe öğretmenliği yaptıktan sonra Köstence Devlet Üniversitesinin Şarkiyat Bölümüne atandı.  

Emel Emin, şiiri ortaokul yıllarında sevdi. Sofya’da okuduğu yıllarda entelektüel ve şiirli bir ortamda bulundu. İlk şiirlerini orada yazdı. O, şiirlerinde doğduğu topraklara olan sevgisini, kadın dünyasını, büyülü hayallerini ve analık duygularını dile getirir. Köstence’de oturmaktadır. 

ESERLERİ (Şair):

Umut (1995), Arzu (1997, Bükreş), Hanımeli (2002, Bükreş).

KAYNAKÇA: Dr. Şaban M. Kalkan / Balkanlarda Türk Edebiyatı (Keşan Önder, 15.5.2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör