Telaferli Felekoğlu

Halk Ozanı

Doğum
Ölüm
19 Eylül, 2002
Diğer İsimler
Mahmut Seyit Ali

Halk şairi. (D. 1929, Telafer / Musul / Irak – Ö. 19 Eylül 2002, Telafer / Musul / Irak). Asıl adı Mahmut Seyit Ali’dir. On üç yaşındayken büyük bir aşka tutularak şiir yazmaya başladı. Genç yaşlarından itibaren çiftçilikle uğraştı. Daha sonra Telafer Hastanesi’nde sağlık memuru olarak çalıştı. 

Felekoğlu, halk arasında yaşayan divan söyleyişini kendine özgü bir tarzda ifade etmiş, aruz ve hece ölçüsünde yazıp seslendirdiği parçalar ona yepyeni bir halk ozanı kimliği kazandırmıştır. Ancak bu görüşü benimsemeyenlerin olduğu da bir gerçektir. Bu yadırgama onun söyleyişte özgünlüğü yakalamasıyla ilgilidir. Felekoğlu, Türkmen edebiyatının temel taşlarından olan bir şairdir. Kullandığı bazı kelimeler var ki, bugüne kadar hiçbir şair tarafından onun kullandığı biçimde kullanılmamıştır. 

Irak-Türkmen edebiyatının öykü ve şiirinde görülen şaşırtıcı hikmetler, ibretler ve atasözlerinden yararlanma onun şiirlerinin halk arasında sevilmesini sağlamıştır. Tüm Irak Türkmen şairlerinde var olan aşk, sevda, yiğitlik, fedakârlık.. kişisel bir tutkuyla birlikte yurduna ve ulusuna olan sevgisini anlatır. 1920’de Telafer’de ortaya çıkan Telafer Devrimi ve Kaçakaç Katliamı, onu “Kaçakaç Destanı”nı yazmaya götürmüştür. Felekoğlu’nun şiirleri Ahmet Kuşçuoğlu tarafından yayına hazırlanarak, “Felekoğlu, Gerçekçilik Şairi” (Bağdat, 1984) adlı bir kitapta toplandı. 

HAKKINDA: Şemsettin Küzeci / Kerkük Şairleri ( 2006).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör