Arzuhan Doğan Yalçındağ

İş Kadını

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

İş kadını, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı. 1964, İstanbul doğumlu. Çalışma hayatı boyunca yeni projeleri hayata geçirmekle ilgilendi. 1990’da Milpa ile çalışırken Alman katalog üzerinden satış şirketi Quelle’yi Türkiye’ye getirdi ve 1993’e kadar bu şirketi yönetti. 1994’de Alternatifbank’ın kuruluş çalışmalarına katıldı ve burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Bir yıl sonra Milliyet Dergi grubunun Mali İşler Sorumlusu oldu. 1996’da Kanal D yönetimine katıldı ve çeşitli bölümlerin sorumluluğunu üstlendi. En önemli başarılarından biri Time Warner Grubu ile 1999’da başlattığı görüşmeler sonucunda 2000 yılında CNN Türk’ün yayın hayatına başlamasıydı.

2005’te Kanal D, CNN Türk, DMC, D Yapım, D-Smart uydu platformu ve grubun radyolarının ana şirketi Doğan TV Holding’in CEO’su oldu. Bu görevi yürütürken, 2007’de ülkenin önde gelen iş insanları kuruluşu TÜSİAD’ın 40 yıllık tarihinde yönetim kurulu başkanlığına seçilen ilk kadın oldu. 2010’da başkanlıktan ayrıldıktan sonra da çalışmalarını TÜSİAD Başkanlar Konseyi Üyesi ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı olarak sürdürüyor.

TÜSİAD başkanlığından ayrıldıktan sonra Doğan Holding’in başkanlığını grubun kurucusu babasından devralarak Şirket’te ikinci kuşak yöneticiler dönemini başlattı.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1996’da Aydın Doğan Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi ve bugüne kadar Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdürdü. 2010-11 arasında da Vakfın başkanlığını yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde, Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı Türkiye’nin AB nezdinde fahri büyükelçisi olarak görevlendirdi, o da bu sıfatla “Türkiye’nin AB üyeliği için Kadın Girişimi”ni başlattı.

Dünya Ekonomik Forumu/World Economic Forum tarafından Genç Global Yönetici olarak seçildi. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGIDER’in kurucu üyeleri arasında yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı TEGV yönetim kurulunda çalıştı. Türk-Amerikan İşadamları Derneği TABA’nın kurucu üyeleri arasında yer aldı ve yönetim kurulunda görev yaptı. Türkiye Üçüncü Sektör vakfının kurucularından olan Yalçındağ, Ocak 2004’te İstanbul Modern’in de kurucuları arasında yer aldı ve halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışıyor. Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olan Doğan Yalçındağ aynı zamanda Koç Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Strateji ve Danışma Kurulu Üyeliği yapmakta ve American Turkish Society Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

New York’taki Paley Media Center’ın ve Expo 2015 Milano’nun uluslararası danışma kurulunda da görev yapan Arzuhan Doğan Yalçındağ’a 2009’da İtalya Cumhuriyeti’nin Kumandan (Commendatore dell’Ordine della Stella d’Italia) nişanı verildi. Dünya Ekonomik Forum’unun (WEF) Medya, Eğlence ve Enformasyon (MEI) Yürütme Kurulu Üyesi’dir.

Doğan Yalçındağ, görsel ve işitsel medya alanında, büyümeye yönelik projeler peşinde. Eğlence kanalı Kanal D, haber kanalı CNN TÜRK, ikinci büyük dijital platformu D-SMART, yapım şirketi D Prodüksiyon ve InDHouse, dijital ve interaktif yatırımlarıyla medya alanında büyük oynuyor. Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Avrasya’da 73 ülkede 100 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşan DTVH adına Doğan Yalçındağ, faaliyet gösterilen bölgelerde en iyi içerik üreten ve dağıtım gerçekleştiren yayın kuruluşu olma yönünde çalışıyor.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, halen Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır. Evlidir ve iki çocuğu vardır.

KAYNAKÇA: İhsan Işık Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 6, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Yönetim (doganholding.com.tr, 30.10.2016), En Güçlü 50 İş Kadını 2017 (fortuneturkey.com, 12.04.2017).           

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör