Afşin Kum

Roman Yazarı, Edebiyatçı

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
Diğer İsimler
Sıcak Kafa Yazarı

Yazar, romancı. 1972 yılında İzmir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyan Afşin Kum, ayrıca Bilgi Üniversitesinde de sinema-televizyon öğrenimi gördü. Farklı kurumlarda yazılımcı ve proje yönetici olarak çalıştı. Birçok yazarı bir araya getiren Afili Filintalar sitesinin kurucuları arasında yer aldı. Yazıları Afili Filintalar'da ve Ot dergisinde yayımlandı. İlk romanı 'Sıcak Kafa' 2016 yılında, ikici romanı 'Kübra' ise 2020 yılında okurlarıyla buluştu.

Afşin Kum, Sıcak Kafa romanı ile Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından Giovanni Scognamillo'nun onuruna düzenlenen GİO Ödülleri'nde 'En İyi Roman Ödülü'ne layık görüldü.

Verdiği bir röportajda, Sıcak Kafa'yı uzun yıllar zihninde şekillendirdikten sonra kaleme aldığını dile getirdi. Romanında ARDS hastalığı ve bu hastalığın insanların iletişimi etkilemesini konu aldı.  Sıcak Kafa'nın hikâyesi diziye uyarlanarak 2021 yılında Netflix'te yayımlandı.

 

Kitapları (Roman):

 

Sıcak Kafa (2016), Kübra (2020).

 

KAYNAÇA: Afşin Kum ile romanı Kübra ve yazarlığı üstüne konuştuk (haber.32.com.tr, 13.05.2020Afşin Kum kimdir? (diziturkiye.com, karar.com, 02.06.2021), Afşin Kum kitapları (kitapyurdu,com, dr.com.tr, 02.06.2021).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör