Yavuz Canevi

Müsteşar, Bankacı, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve Ekonomi Bölümü

Bürokrat, Müsteşar, Bankacı, Merkez Bankası eski Başkanı. 1939, Konya doğumlu.1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve Ekonomi Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1969 yılında University of Southern California'da yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır.

Daha önce Merkez Bankası Başkanı, Hazine Müsteşarı, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı ve İMKB Başkanvekili olarak görev alan Canevi, YASED Onursal Başkanı, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Forum İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığı unvanlarına sahiptir.

Yavuz Canevi, halen özel bir ticari banka olan Türk Ekonomi Bankası’nda (TEB) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca FNSS (FMC-Nurol Savunma Sanayi) ve TSKB de dahil olmak üzere birkaç girişimde yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

Globol İlişkiler Forumu üyelerinden olan Yavuz Canevi, Uluslararası Finans Enstitüsü Yönetim Kurulu’nda çalışmış ve Fransa Hükümeti tarafından Fransız Nişanı’na (Chevalier dans l’ordre du Merit) layık görülmüştür.

KAYNAK: Globol İlişkiler Forumu -  Üyeler (gif.org.tr, 21.03.2020), Yavuz Canevi (tskb.com.tr, 21.03.2020), Yavuz Canevi Haberleri (haberler.com, 21.03.2020), Yavuz Canevi (finansgundem.com, 21.03.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör