Bertan Asllani

Besteci, Şarkıcı, Oyuncu, Müzisyen

Doğum
03 Temmuz, 1990
Burç
Diğer İsimler
Etkileyici Emre Kunda. Evlilik Hakkında Her Şey Yalın. Akrep Efe. Öğrenci Evi Eren. Göç Zamanı Demir. Pis Yedili Bertan

Akrep dizisinin Efe’si olarak tanınan Bertan Asllani, 3 Temmuz 1990, Üsküp /  Makedonya doğumludur. Şarkıları ile sosyal medyada ünlü olan oyuncu daha sonra yakışıklılığı ile oyunculuğa da el atmıştır.

Müzisyen, oyuncu. 3 Temmuz 1990, Üsküp  / Makedonya doğumlu. Babası Üsküp’teki Eski Türk Çarşısı’nda Saatçi Selim olarak bilinen bir esnaftı. Küçük yaşlardan itibaren müzik ve sporla yakından ilgilendi. 13 yaşında kendi stüdyosunu kurup beste yapmaya başladı.

İlk albümü 2003 yılında, 13 yaşındayken piyasaya çıktı. Makedonya’da yaşadığı halde albümü Arnavutçaydı. Ailede Arnavut vardı ama bu dile dair tek kelime bile bilmiyordu. Konuşmayı bilmediğin bir dilde şarkı söylemiş oldu.

Makedonya ve Arnavutluk’ta iki albüm ve çok sayıda video klip sonrası yeterli üne kavuştu ama asıl patlama Türkiye’ye geldikten sonra oldu. İlk olarak Türkçe parçalarımdan Damla Damla’ya klip çekip yayınladı, çok beğenildi. Murat Dalkılıç, Demet Akalın ve Gülben Ergen’e de şarkılar veren Bertan Asslani Gani Müjde ile oyunculuk kariyerine başladı. Pis Yedili, Göç Zamanı ve Kimse Bilmez Bertan Asllani’nin yer aldığı dizilerdendir. Bu arada casting ajansı sahibi Tümay Özokur klibini izleyince onunla çalışmaya başladı.

 

Ünlü Şarkıcılara Beste Verdi

 

Damla Damla’nın beğenilmesinin ardından Türk müzik piyasasında adım duyulmaya başladı. Ünlü sanatçılara beste verdi. Mesela Murat Dalkılıç’ın çok tutulan Bir Hayli şarkısı, onun bestesi. Demet Akalın’ın Pırlanta albümündeki Gidenlerin Kalanları ve Gülben Ergen’in son albümündeki Bugünün Sevdalısı’nın besteleri de ona ait.

 

Oyunculuk Başlıyor

 

Müzik çalışmalarının ardından, işin içine bir de oyunculuk girdi. Onu Türk izleyicisiyle tanıştıran, Pis Yedili dizisiyle Gani Müjde oldu. Müjde, Damla Damla klibini seyrettikten sonra ona ulaştı ve diziye dahil oldu. 2016’da rol aldığı Göç Zamanı dizisinde Talat Bulut’un oğlunu canlandırdı. Bu dizide Talat Bulut, Vahide Perçin gibi usta sanatçılarla birlikte rol aldı. 2019’da Kimse Bilmez, 2021’de Öğrenci Evi dizisinde oynadı. Bertan Asllani, yeni yapımlarda yer almayı sürdürmektedir.

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Etkileyici (Emre Kunda, TV Dizisi 2021)

Evlilik Hakkında Her Şey (Yalın, TV Dizisi 2021)

Ayrılık   / The Spit (TV Dizisi 2021)

Akrep (Efe, TV Dizisi 2021)

Öğrenci Evi (Eren, TV Dizisi 2021)

Kimse Bilmez (TV Dizisi 2019)

Aynur Aydın: Salla (Video, 2018)

Göç Zamanı (Demir, TV Dizisi 2016)

Pis Yedili (Bertan, TV Dizisi 2013)

 

Müziğini Yaptığı Film ve Diziler:

 

Kimse Bilmez (TV Dizisi 2019)

Aynur Aydın: Salla (Video, 2018)

 

KAYNAKÇA: Bertan Asllani Fazlasıyla Bizden Biri (go.com.tr, 13 Şubat 2016),  Bertan Asllani (imdb.com, 14.01.2022), Bertan Asllani (sinematurk.com, 14.01.2022), Bertan Asllani (diziseti.tv, 14.01.2022), Bertan Asllani (beyazperde.com, 14.01.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör