A. Erol Göksu

Müzisyen, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Leverkusen Chemotechniker Fachschule
Diğer İsimler
Abdullah Erol Göksu

Şair ve yazar.  1957, Karaman doğumlu. Tam adı Abdullah Erol Göksu’dur. İlk ve orta öğrenimi boyunca çocukluğu aynı şehirde geçti. Daha önce çalışmak için Almanya´ya giden anne ve babası tarafından Almanya´ya götürüldü. Okumaya olan tutkusu dolayısıyla Türkçesini korudu ve geliştirdi.

Yirmi bir yaşındayken Almanya´nın başşehrinde çıkarılan bir Türk gazetesinde gazeteciliğe başladı. Gazetede sürekli hikâyeler yazdı, gazetenin bulmacasını hazırladı. Almanya´da Kimya Teknik Okulu’nu bitirdi. Uzun yıllar bir organik kimya araştırma laboratuvarında çalıştı. İlâç sektöründe bir dünya devi olan bu kuruluşun bir organik kimya laboratuvarında çalışmasına rağmen, Almanya’yı vuran ekonomik krizden bu iş yeri de ve dolayısıyla çalışanları da etkilendi.

İş yeriyle karşılıklı anlaşarak asıl işinden ayrılmasının ardından, bilgisayara karşı olan ilgisinden ileri yaşlarında informatik (bilişim) okudu ve sonrasında bir süre bu branşta bankacılık bilişim işlerinde ve bir Alman televizyon kanalının medya bilişim bölümünde çalıştı.

Daha sonra sanatsal çalışmalarına ağırlık verdi. Romanları gazetelerde tefrika edildi, hikâye yarışması birincilikleri elde etti. Ayrıca gençlik yıllarında senaryosunu yazıp, yönetmenliğini yaptığı ve başrolünü oynadığı bir fotoroman çevirdi.

Bestelenmiş birçok şarkısı ve kitap çevirileri de bulunan Göksu’nun edebi eserlerinde duygu ön plandadır. Sevgiyi, kültürel değerleri ve yaşanan gerçekleri ustalıkla yoğuran Göksu, yazmak için ele aldığı konularını gerçek hayatlardan gözlemleyerek işlemektedir.

 

ESERLERİ:

 

Şiir: Akşam Güneşi (1977), Söndü Nefesim (2005), Sen Bende Gizlisin (2005).

 

Roman: Kahır (1979), Hasret (1994), Şöhretin Bedeli (2006), Sahipsizler (2006), Bir Yürek Yarası (2011).

 

Öykü: Dost Kazığı (1991), İthal Gelinler / İthal Damatlar (2010).

 

Senaryo: Gurbet Türküsü (1981).

 

Biyografi: Nobel Ödüllü Edebiyatçılar (2007).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Karamanlı Yazar Erol Göksu’nun Yeni Kitabı Çıktı (Karaman gazetesi, 1 Kasım 2011), A. Erol Göksu (msxlabs.org, 18.12.2016), A. Erol Göksu (1000kitap.com, 18.12.2016), A. Erol Göksu (Bilgi teyidi, 10.10.2019).

 

Şiir

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör