A. Erol Göksu

Müzisyen, Yazar, Şair

Doğum
01 Ocak, 1957
Eğitim
Leverkusen Chemotechniker Fachschule
Burç
Diğer İsimler
Abdullah Erol Göksu

Şair ve yazar. 1 Ocak 1957, Karaman doğumlu. Tam adı Abdullah Erol Göksu’dur. Karaman Cumhuriyet İlkokulu (1968), Karaman Yunus Emre Ortaokulu (1970), Almanya Köln Hauptschule ve dışardan Volkshochschule (1974), Leverkusen Chemotechniker Fachschule (Kimya Teknik, 1984) okullarından mezun oldu. Leverkusen’de bir organik kimya araştırma laboratuarında laborant olarak çalıştı.

Göksu, uzun yıllar bir organik kimya araştırma laboratuarında çalıştı. Almanya’yı vuran ekonomik krizden bu iş yeri ve dolayısıyla çalışanları da etkilendi. İş yeriyle karşılıklı anlaşarak işinden ayrılmasının ardından, bilgisayara karşı olan ilgisi nedeniyle bilişim okudu ve sanatsal çalışmalarına ağırlık verdi. Bu uğraşlarının yanı sıra sportif faaliyetlerde de bulundu. Genç yaşlarındayken Bayer Leverkusen genç takımında futbol oynamaya başladı ve geçirdiği bir sakatlığa kadar genç takımında oynadı. O yıllardaki Almanya karate milli takımının hocasının eğitimi altında mavi kuşak sonuna kadar karate yaptı. Ayrıca, bir satranç kulübünde kısa süre satranç oynadı.

Sanat çalışmalarına çok küçük yaşlarında şiir, karikatür ve resim denemeleriyle başlayan Göksu, zaten son derece okuma meraklısı olduğundan edebiyatta karar kıldı. Okumaya olan tutkusu nedeniyle Türkçesini korudu ve geliştirdi. Yirmi bir yaşındayken, Almanya’nın o zamanki başşehri Bonn’da çıkarılan bir Türk gazetesinde gazetecilik yapmaya başladı. Aynı gazetede Gurbetçi Hikâyeleri başlığı altında sürekli öyküler yazıp yayımladı, sanat sayfasını yönetti.

İlk şiiri “Meçhule Doğru”, 1974’te Hürriyet’te yayımlandı. Almanya’daki bir Türk gazetesinde “Gurbetçi Hikâyeleri” genel başlığı altında sürekli hikâyeler yazdı. Gazetenin bulmacasını hazırladı ve bir süre sanat sayfasını yönetti. On yedi-on dokuz yaşları arasındayken ilk romanını yazdı. Mustafa Kemal´e Benzer ile 1983 Cumhuriyetin 60. Yılı Şiir Yarışması Ödülü, Safinaz ve Bunalım adlı hikâyeleriyle Arkadaş gazetesi öykü .yarışmasında birincilik ödülünü (1998) aldı. Ayrıca senaryosunu yazıp, yönetmenliğini yaptığı ve başrolünü oynadığı bir fotoroman yaptı. Ayrıca, kitap çevirileri ile bestelenmiş ve piyasaya çıkmış şarkı sözleri de bulunan A. Erol Göksu, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) üyesidir.

Duygu yoğunluğu belirgin olan eserlerinde sevgiyi, kültürel değerleri ve yaşanan gerçekleri bir potada yoğurarak ustalıkla işler. Edebiyat söylemini “duygusal realizm” olarak nitelemektedir.

 

ESERLERİ:

 

Şiir:

Akşam Güneşi (1977),

Söndü Nefesim (2005),

Sen Bende Gizlisin (2005).

 

Roman:

Kahır (1979),

Hasret (1994),

Şöhretin Bedeli (2006),

Sahipsizler (2006),

Bir Yürek Yarası (2011).

 

Öykü: 

Dost Kazığı (1991),

İthal Gelinler / İthal Damatlar (2010).

 

Senaryo:

Gurbet Türküsü (1981).

Biyografi:

Nobel Ödüllü Edebiyatçılar (2007).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Karamanlı Yazar Erol Göksu’nun Yeni Kitabı Çıktı (Karaman gazetesi, 1 Kasım 2011), A. Erol Göksu (msxlabs.org, 18.12.2016), A. Erol Göksu (1000kitap.com, 18.12.2016).

Şiir

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör