Süreyya Ağaoğlu

Kadın Hakları Savunucusu, Avukat, Anı Yazarı, Hukukçu

Ölüm
29 Aralık, 1989
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Azeri kökenli Türk hukukçu, Türkiye’nin İlk Kadın Avukatı, kadın hakları savunucusu, anı yazarı  (D. 1903, Şuşa / Azerbaycan – Ö. 29 Aralık 1989, İstanbul) Türkiye’nin ilk kadın avukatıdır. Aynı zamanda yazar da olan Ağaoğlu kadın hakları savunucularındandır. Ünlü düşünür ve siyasetçi Ahmet Ağaoğlu'nun kızı, yazar ve siyasetçi Samet Ağaoğlu'nun kızkardeşi, Mirza Hasan, Taze Hanım’ın torunlarıdır. İstanbul  Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Azerbaycan Türkü bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiş. Babasının devlet kademelerinde görev almasının etkisiyle dönemin şartlarında ülkemizi ve rejimi yakından takip etmekle kalmamış, hayatını şekillendirecek köklü kararlarda toplumu ilgilendirecek ve topluma katkı sağlayacak bir birey olmayı gözetmiştir.

Hukukihaber.net farkıyla, ülkemizdeki ilk kadın Avukat olan Süreyya Ağaoğlu’nun 1952 İstanbul Barosu’nda 302 sıra no (Çalışan avukat sıralaması) 1379 Baro sicil numarası ile

İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra ölümüne dek avukatlık mesleğini sürdürmüştür.

Milletlerarası Kadın Hukukçular Komisyonu’nun iki yıl başkanlığını yapan Ağaoğlu, Hür Fikirleri Yayma Derneği ile Türk-Amerikan Üniversiteler Derneği’nin kurucusuydu.

Süreyya Ağaoğlu’nun Londra’da Gördüklerim ve Bir Hayat Böyle Geçti adlı kitaplarıyla çeşitli hukuki makaleleri bulunuyor.

Bunlar dışında bir de Süreyya Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği adında bir özel çocuk bakım evi kurmuştur.

29 Aralık 1989'da İstanbul’da katıldığı “Kadın Hakları ve Çağdaşlaşma” konulu panelden ayrılırken düşmüş ve beyin kanaması geçirmiş ve daha sonra vefat etmiş, Feriköy Mezarlığında toprağa verilmiştir.

 

Kitapları:

 

Bir Ömür Böyle Geçti - Sessiz Gemiyi Beklerken (1984)

 

Hakkındaki Kitaplar:

 

Adil Giray Çelik / Osmanlı Darülfünun Mekteb–i Hukuk'da İlk Çiçek Süreyya Ağaoğlu (2018), Av. Süreyya Ağaoğlu Kitabı ve Kataloğu.

 

KAYNAKÇA: Türkiye'nin İlk Kadın Avukatı Süreyya Ağaoğlu ve Atatürk ile Hikayesi Ne? (YouTube - 3 Ekim 2017), Türkiye'nin İlk Kadın Avukatı Süreyya Ağaoğlu'nun, Atatürk Anısı Sosyal Medyada Paylaşım Rekoru Kırdı (Haberler.com, Dailymotion - 25 Temmuz 2018), Süreyya Ağaoğlu (TRT Arşiv YouTube - 29 Aralık 2018), Süreyya Ağaoğlu'nu Anıyoruz  (cydd.org.tr, 9 Aralık 2019), Süreyya Ağaoğlu (eksisozluk.com, 19 Aralık 2019), Süreyya Ağaoğlu (hukukihaber.net, 19 Aralık 2019), Süreyya Ağaoğlu arşivleri – Law Tudent (lawtudent.com, 19 Aralık 2019), Süreyya Ağaoğlu'nu Anma Etkinliği Düzenlendi (cydd.org.tr, 19 Aralık 2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör