Ayla Erduran

Devlet Sanatçısı, Keman Sanatçısı

Doğum
22 Eylül, 1934
Eğitim
Özel eğitim
Burç

Keman sanatçısı, devlet sanatçısı. 22 Eylül 1934’te İstanbul’da dünyaya geldi. Daha 4 yaşındayken keman çalmayı öğrenmiştir. İlk resitalini on yaşında, Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer eşliğinde Saray Sineması'nda verdi.

11 yaşında Niccolo Paganini'nin konçertosunu çalarak Paris Konservatuvarı'na kabul edildi. 1946'da başladığı Paris Ulusal Konservatuvarında; Benedetti ve Benvenuti ile eğitim görerek keman bölümünden 1951 yılında mezun olmuştur. 1951 - 1955 seneleri arasında ise ABD’de Ivan Galamian ve Zino Francescatti ile özel olarak çalıştı.

1957 - 1958 seneleri arasında Moskova Konservatuarında David Oistrakh ile çalıştı. 1957 yılında “Wieniawski” yarışmasında ilk altıya girerek ödül kazandı. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, Güney Amerika'da ve ABD, Kanada, Ortadoğu, Hindistan, Afrika, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’nin pek çok yerinde turneler yaptı.

Belçika Kraliçesi Elizabeth'in de izlediği Brüksel'de Ulvi Cemal Erkin'in keman konçertosunun ilk seslendirmesini 1958 yılında yaptı.

1963 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ortadoğu ve Anadolu'nun çeşitli köşelerinde konserler verdi.

1964 yılında Mithat Fenmen eşliğinde Londra’da verdiği ilk resitalinde “Harriet Cohen-Olga Verney” ödülünü kazandı. 1965 yılında yine Londra'da Albert Hall’da Rozhdestvensky ile Johannes Brahms’ın keman konçertosunu seslendirdiği konser BBC tarafından naklen yayınlandı. Erduran’ın seslendirmeleri; Kanada, İsviçre, İngiltere, Almanya, Brezilya, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Irak, Hollanda ve ABD'deki bir çok eyaletin radyolarında kayıtları vardır.

1970 yılında Hollanda’da Ludwig van Beethoven Ödülü’nü kazandı. 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

1973 yılından 1990’lara kadar İsviçre’deki Conservatoire Populaire’de ve Lozan Konservatuvarı ustalık sınıfında öğretmenlik yaptı ve günümüzün pek çok ünlü sanatçısını yetiştirdi.

Ayla Erduran’ın hayatı 2002 yılında Müzik yazarı Evin İlyasoğlu tarafından "Ayla'yı Dinler misiniz?" adıyla biyografik roman olarak kaleme alındı.

Ayla Erduran, “Archive Series” albüm dizisinde Antonio Stradivari'nin 1710 yapımı "Nelson-ex, The Roederer" kemanıyla çaldı.1994 yılında bu kemanı sattı ve daha sonra 1720 yapımı “Guarnerius” yapımı bir keman kullanmaya başladı.

Ayla Erduran’a 2004 yılında 70 yaşındayken, “Hayalleriniz nedir ?” diye sorduklarında şu cevabı vermiştir:

Sonsuza kadar sahnede kalmayı hayal etmiyorum. Eugene Ysaye gibi büyük kemancılar bile sahneyi bırakma zamanı konusunda yanlış yapabildi. 80'inde sahneye çıktığında arşesi titriyordu, çevresindekilere espri konusu olmuştu. Hocam Zino Francescatti, 70 yaşında Peter İlyiç Çaykovski'nin konçertosunu çaldıktan sonra şefe "Nasıl buldunuz" diye sormuş. "Gerçekten harika" cevabını alınca "Öyleyse bu benim son konserim olacak" demiş. Ben de en fazla beş ya da altı yıl daha konser veririm. Sonra arkadaşlarımla, gençlerle oda müziği çalışmak istiyorum. Bugüne kadar hayatım müzikle doluydu. Yakınım, ailem yok ne yazık ki ama dışarıda kocaman bir dünya var. Hayatım dört duvar arasında hiç durmadan keman çalışarak geçti. Güneşe, gökyüzüne hasret yaşadım. Şimdi hayalim doğanın içinde olmak, güneşi tenimde hissetmek. Geçmişte yelkenliyle Ege'nin mavisinde kaybolmayı hayal ederdim. Şimdi Doğu Karadeniz'e gidip ormanlarda yürüyüş yapmak, vahşi bir at gibi doğaya karışmak istiyorum. Bir başka hayalim, geçmişte konser verdiğim ve sokaklarında gezemediğim şehirlere turist olarak gitmek.

 

Albümleri:

 

2004 - Ayla Erduran Plays Johannes Brahms

2004 - Ayla Erduran Plays Brahms (Piano Trios No. 2-3)

2004 - Ayla Erduran Plays With Mithat Fenmen

2004 - Ayla Erduran Plays J. S. Bach

2008 - Arşiv Serisi – 5

 

KAYNAKÇA: Ayla Erduran  (eksisozluk.com, 23 Ocak 2007), Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın  (hürriyet.com.tr, 29.10.2014), Dünyaca ünlü keman virtüözü Ayla Erduran: Flört etmek için çok geç kalınmış bir hayattı benimki... (t24.com.tr,  16 Ağustos 2015), Ayla Erduran / Gökyüzüne hasret yaşadım (muziksoylesileri.net, 21 Nis 2018), Ayla Erduran Haberleri - Ayla Erduran Kimdir (haberler.com, Keman sanatçısı Ayla Erduran kimdir? (yeniakit.com.tr, 29.12.2019), Ayla Erduran (muzik.iksv.org, 29.12.2019), Ayla Erduran (karnaval.com, 29.12.2019).

KOMŞUNUN UNUTULMAZ PROVALARI - AYLA ERDURAN

 


 İstanbul’da yaşayan birçoğumuzun çocukluk anılarında sokağa dair sesler aynıdır: Muhtelif korna sesleri, senkronu kaymış bir tüpçü müziği, kamyonetle gezen seyyar manavın hoparlöründe boğulan ‘domates-soğan’ nidaları. Ben belki bu alanda sadece kentimin değil, Türkiye’nin en şanslı kızlarından biriyim. Çünkü benim çocukluğum, Ayla Erduran’ın tüm sokağı sarmalayan provalarını dinleyerek geçti. Taksim kaosunun hemen yakınında olmasına rağmen, kendine has huzurlu bir yapısı olan Gümüşsuyu Sarayarkası Sokak’ın tüm sakinleri de, yıllarca benimle aynı ayrıcalığı paylaştı.

Bugün 80 yaşındaki keman virtüözü, her gün aynı disiplinle erken kalkar, gecenin geç saatlerine kadar Debussy’den Brahms’a muhtelif sanatçıların konçertolarını yorulmak bilmeden tekrar tekrar çalardı. Eğer sokağımızda keman sesi kesilirse bilirdik ki Erduran ya konserde ya da turnede... Geri dönüşünü de yine balkonundan taşan provaları müjdelerdi. Mükemmeli arayışını huşu içinde dinlerdik, o, gizli dinleyicilerinden bihaber olsa da...

Ailesinin o dört yaşındayken neredeyse tüm varlığını satarak aldığı Stradivarius’tan taşan notaları dünyanın tüm ünlü sahnelerini dolduran kalabalıklar dinledi. Londra Senfoni, Suisse Romande, Berlin RIAS, Çek Filarmoni gibi orkestralarla, Albert Hall gibi salonlarda sahne aldı. Ama o, en azından dışarıdan göründüğü kadarıyla kalabalıkların içinde yalnız bir kadın. Hayatında da tek bir tutkuya yer var, o da kemanı.

KAYNAK: Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın  (hürriyet.com.tr, 29.10.2014).

 

 

 

 

Yazar: Aslı BARIŞ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör