Cuma Boynukara

Oyun Yazarı

Doğum
25 Haziran, 1964
Eğitim
Diyarbakır Lisesi
Burç

Oyun yazarı. 25 Haziran 1964, Diyarbakır doğumlu. Diyarbakır Lisesini bitirdikten sonra  Diyarbakır Halk Eğitim Merkezindeki tiyatro çalışmalarına katıldı. Bu şehirdeki Diyarbakır Orhan Asena Belediye Tiyatrosunun kuruluşunda görev aldı (1987). Bir yıl sonra Diyarbakır Sanat Tiyatrosunu kurdu. 1991’de Orhan Asena Şehir Tiyatrosu’na döndü. 1995’ten sonra çalışmalarını Bakırköy Belediyesi tiyatrolarında, 1998’den itibaren Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezinin yöneticisi olarak sürdürdü. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Tiyatro Yazarları Derneği üyesidir.

Ahmed-i Hani’nin aynı adlı eserinden oyunlaştırdığı Mem u Zin, 1995’te Diyarbakır Şehir Tiyatrosunda, Ölüm Uykudaydı adlı oyunu 2000’de Bizim Tiyatroda, Beceriksizler adlı eseri 2001’de Tiyatro Avamda, Suyun Rengi adlı oyunu 2002’de Tiyatro İmgede sahnelendi. Ölüm Uykudaydı adlı oyunu hakkında hakkında çok sayıda dava açıldı. Çok Geç Olmadan adlı oyunu ile Kültür Bakanlığı Oyun Yazma Yarışması Ödülünü, Muhtaro adlı oyunu ile Salihli Belediyesi Oyun Yazma Yarışmasında mansiyon, O’nun Saltanatı ile 2002 Adana Tiyatro Derneği Oyun Yazma  Yarışmasında ikincilik ödülünü aldı.

“Boynukara tiyatroyu ve oyun yazarlığını, yani onkolojik olarak boşlukta bir atmosfer, bir dünya, bir mikrokozmos kurma işini yaşamın dolaşımından bağımsız düşünmeyen, bu anlamda da yaşama müdahale eden, onunla etkileşim içinde olan dünyalar kurmaktadır. Boynukara’nın biçim arayışları da kurduğu dünyanın gerekleri doğrultusunda, özü güçlendirmeye yönelik biçim arayışlarıdır. Kimi oyun yazarının yaptığı gibi sadece biçim yoluyla seyirciyi şaşırtma arayışında değildir. Boynukara artık olgunlaşmış, neyi, ne için ve nasıl anlatmak istediğini bilen bir oyun yazarıdır. Tiyatro dünyamızın, tiyatromuza farklı bir renk ve soluk getiren yazarıdır.” (Semih Çelenk)

Cuma Boynukara tiyatromuzun politik yazarlar arasında yer almasına karşın, klişeleşmiş sloganlara ve şablon bir anlatıma başvurmadan bunu gerçekleştiriyor. Kimi oyunları tematik olarak birbirini çağrıştırsa da, konu zenginliği Boynukara’ yı farklı konu ve temaları da işlemeye itmiştir. Ayrıca Boynukara, oyunlarında simetrik dengeleme ve diyalektik gelişimi dikkate alarak, oyunu oluşturan karşıtlıkları, zıtlık ve çelişkileri iyi kurabilen bir yazardır. (...) Cuma Boynukara tiyatromuzda genç ve yeni bir soluk, yazdığı on bir oyunla tiyatromuzda son on yıldır dikkati çekmektedir. Toplumsal sorunlar, güncel temalar ve destansı ve kara mizaha yönelik çabalarıyla tartışmaya değer bir yazar...Bundan sonra kaleme alacağı oyunlarla gündemde kalacağa benzer. Belki de temalarında evrensel kimi açılımlara yönelirse güncellikten öte kalıcı eserler yazabilecek bir yazarımız... “ (Hülya Nutku)

ESERLERİ (Oyun):

Çok Geç Olmadan (1993), Muhtaro (1994), Mem’le Zin (1995), Toplu Oyunları I / Günaydınlara Uyanmak - Çok Geç Olmadan - Muhtaro (1997), Ölüm Uykudaydı (2001), O’nun Saltanatı (2002).

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, 1997, s. 509), Enver Topaloğlu / Her Oyunu ile ödül Almış Bir Tiyatro Yazarı - Ahmet Levendoğlu / Cuma Boynukara “O’nun Saltanatı” Gerçekleşir mi? - Doç. Dr. Hülya Nutku / Boynukara’nın Yazarlığında Toplum Gerçeğinin ve Destanın Yeri (Cumhuriyet Kitap, 26.9.2002), Enver Topaloğlu / Söyleşi (Cumhuriyet Kitap, sayı: 658), TBE Ansiklopedisi (c. 1, 2.bas. 2003), Semih Çelenk / Cuma Boynukara’nın Oyun Yazarlığı (Varlık, Haziran 2004), İhsan Işık / TEKAA (2006) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör