Oğuz Haksever

Televizyon Programı Sunucusu, Gazeteci

Doğum
20 Mart, 1957
Eğitim
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
Burç

Gazeteci, televizyon programı sunucusu.  20 Mart 1957 yılında Gaziantep'de dünyaya geldi. Annesinin adı Asiye, babasının adı Sabri'dir. Annesi Ardeşenli, babası Gazianteplidir. Kardeşleri Yıldız ve Cengiz'dir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Editörlük, gazetecilik, televizyonculuk ve çevirmenlik görevlerini yapan Oğuz Haksever uzun süredir ekranlarda haber sunumuyla yer alıyor.

1974 yılında Çankaya Lisesi'ni bitirdi. 1974-1979 yılları arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin (Gazi Üniversitesi) İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra İngilizce dil eğitimi için Teksas A&M Üniversitesi'nin İngiliz Dili Enstitüsü'nde okudu.

Türkiye'ye döndükten sonra açılan sınavları kazanarak TRT Haber Dairesi Başkanlığı'nda muhabirliğe başladı. Show TV, Kanal 6 ve atv Haber Merkezleri'nde çalıştı. Bu kanalların haber merkezlerinin kuruluşlarında görev aldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak Televizyon Haberciliği ve Küreselleşmede Televizyon Haberciliği dersi veriyor. Sunduğu "O An" isimli fotoğraf okumaları ile Türkiye'de bir ilke imza attı.

Oğuz Haksever çok uzun süredir, Doğuş Grubu'na ait NTV televizyonunda haber sunuyor ve çeşitli programlar yapıyor. Haksever, ünlü siyasetçilerle olan programların da moderatörlüğünü üstleniyor.

 

Ödülleri:

 

– Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödül yarışmalarında 2 özel ödül, 1 mansiyon ödülü ve 1 En İyi Televizyon Programı dalında 1 Gazetecilik Başarı Ödülü

– Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı Ödülü (2004)

– Türk Dil Kurumu'nun ve Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun oluşturduğu jüriler tarafından "Türkçeyi En İyi Kullanan Yayıncı" olarak seçildi (2003 ve 2009 yıllarında)

– İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi'nin 10. Kristal Lale ödüllerinde Basın-Medya dalında ödül (2015)

– Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından "Yılın Haber Spikeri" seçildi. (2016)

 

KAYNAK: Oğuz Haksever kimdir, kaç yaşında nereli? Gazeteci Oğuz Haksever hangi kanalda çalışıyor? (ahaber.com, 27.05.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör