Emanuel Karasu (Emanuel Carasso)

Osmanlı Dönemi Milletvekili, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
15 Ekim, 1862
Burç

Hukukçu, Siyasetçi, Osmanlı Meclis-i Mebusanı Selanik Milletvekili (D. 2 Teşrîn-i Evvel 1324 /  15 Ekim 1862, Selanik / Osmanlı Devleti – Ö. 1934, Trieste / İtalya). 1492'de İspanya'dan gönderilmiş ve Sultan II. Beyazıt'ın izniyle Selanik'e yerleşmiş olan Sefarad'lardandır.

Tanınmış bir Yahudi kökenli tüccar ailenin mensubu olarak 1862 senesinde Selanik'te doğdu. Hukuk eğitimi aldıktan sonra Selanik'te avukatlık mesleğini devam ettiren Karasu, Selanik'teki Makedonya Risorta Masonik Locası'nı kurdu ve Osmanlı Devletinde masonik faaliyetlerin lideri oldu. Masonik localar ve bazı gizli cemiyetler, Selanik'te devrimci radikal görüşlere sahip ve aralarında Talat Paşa'nın da bulunduğu Jön Türkler'in duygudaşları arasında bir buluşma yeriydi. Emanuel Karasu, Selanik'te avukatlık mesleğine devam ederken İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Cemiyetin Müslüman olmayan ilk üyelerinden biri oldu.

Cemiyet, 1908 senesinde II. Meşrutiyet ve sonrasında Osmanlı Devleti'nin idaresinde söz sahibi olunca Emanuel Karasu da Selanik'ten Meclis-i Mebusan'a girdi.

27 Nisan 1909'da Aram Efendi,  Esat Toptani, ve Sultan Abdülhamit'in uzun süre yaverliğini yaptıktan sonra muhalefet saflarına geçen Gürcü Ahmet Hikmet Paşa heyetiyle saraya geldi ve Meclis-i Milli'nin  Sultan II. Abdülhamid'e  halini (tahttan indirilmesini) karar verdiğini, kendilerinin bunu tebliğle görevlendirildiklerini ifade etti. 

Filistin topraklarının Yahudilere satılması için rüşvet teklifinde bulunduğunda Sultan II. Abdülhamid tarafından kovulan Karasu bu kez Sultan'ın hal' kararını tebliğ için onun karşısına çıkmıştı. Bu ihanetin şartlarını hazırlayan teşkilat da İttihat ve Terakki Cemiyeti'ydi.

Karasu 1912'de Selanik'ten, Balkan Harbi'nde Selanik Yunanistan'a kaybedilince 1914 senesinde İstanbul'dan mebus seçildi.

Türkiye'deki değişik Musevi kuruluşlarının işbirliği yapması için çalıştı, Türk Musevi'lerinin önce Türk sonra Musevi olduklarında ısrarcı oldu ve Osmanlı Filistin'inde Siyonist iskânına karşı oldu. İtalya - Türkiye Savaşının antlaşma ile bitirilmesi için görüşmeler yapan ve Selanik'in enternasyonal bir şehir olmasına çalışan komitenin üyesiydi. Mondros Mütarekesi sonrasında İtalya'da Trieste'ye yerleşti ve 1934 yılında aynı yerde öldü. Arnavutköy'de Yahudi mezarlığında gömülüdür.

1912 yılında, Balkan Savaşları sırasında Selanik'ten Fransa'ya göç eden ve Danonegrubunun kurucusu İzak Karasu'nun (Isaac Carasso) amcasıdır ve Daniel Carasso'nunbüyük amcasıdır.

2017’de TRT ekranlarına gelen Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karasu rolünü Payitaht Dizisinin Oyuncusu Ali Nuri Türkoğlu canlandırmıştı.

 

Ailesi ve Çocukları:

 

BOA’daki (Başbakanlık Osmanlı Arşivi) belgelere göre, Karasu’nun evli ve çocuklarının olduğu anlaşılmaktadır.

Emanuel Karasu’nun eşi Bella Karasu (d. 2 Teşrîn-i Evvel 1334  / 2 Ekim 1918, Seanik). 5 Ekim 1921’de Osmanlı vatandaşlığını terk ederek İtalya vatandaşı olmuştur.

Emanuel Karasu’nun İsrail, İsak ve David adlı üç oğlu; Ester (d. 1909) ve Moisé (d. 1914), Nelly adlarında üç kızı olmuştu.

Başka bir kaynağa göre oğullarının isimleri David, Albert, Matteo kızları Frida, İda ve Nelly’dir.

 

Hakkındaki Bazı Kitaplar:

 

Hakkında Halil Nedim Aşuroğlu - İsmail Dervişoğlu  / Emanuel Karasu'yu Nasıl Yakaladım? (1939, 2014),

Zeynep Uçak / Selanik Mebusu Emanuel Karasu Hayatı ve Siyasi Faaliyetleri (02.05.2019).

 

KAYNAKÇA: Sultanı Tahtan İndiren Adam Emanuel Karasu - Payitaht Abdülhamid (YouTube, -10 May 2017), Emanuel Karasu Mustafa Kemal'in Yakın Arkadaşı mıydı? - Saklanan Tarihimiz (YouTube, 6 Eylül  2017), Emanuel Karasu kimdir? (yeniakit.com.tr, 29.03.2019), Emanuel Karasu kimdir? (timeturk.com, 29.03.2019), Emanuel Karasu kimdir? (salom.com.tr, 29.03.2019), Emanuel Karasu kimdir? (eksisozluk.com, 29.03.2019), Emanuel Karasu kimdir? (diziler.com, 29.03.2019), Halil Nedim Aşuroğlu - İsmail Dervişoğlu  / Emanuel Karasu'yu Nasıl Yakaladım? (goodreads.com, 02.05.2019), Zeynep Uçak / Selanik Mebusu Emanuel Karasu Hayatı ve Siyasi Faaliyetleri (02.05.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör