Sadün Aksüt

Tanburî, Türk Sanat Müziği Bestecisi, Araştırmacı Yazar, Müzisyen

Doğum
26 Ekim, 1932
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuvarı'
Burç

Müzisyen, Türk Sanat Müziği Bestecisi, Tanburî, Araştırmacı-Yazar. 26 Ekim 1932'de Merzifon'da doğmuştur. Tam adı Sadun Yusuf Aksüt. Bir yaşını biraz geçmişken ailece İstanbul'a gelmişlerdir. İstanbul Belediye Konservatuvarı'na giren Sadun Aksüt, burada Şefik Gürmeriç ve Kemal Gürses'ten dersler almıştır. Konservatuvarı bitirmeden İleri Türk Musikisi Konservatuvarı Derneği'ne girmiş ve burada Hüseyin Sadettin Arel, Dr. Suphi Ezgi ve de Laika Karabey'den dersler almıştır. Laika Karabey'den başladığı tambur öğrenimine 1950 başlarında girdiği Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde hocası Emin Ongan'ın aracılığı ile büyük üstat tamburi İzzettin Ökte'den dersler alarak devam etmiştir. İzzettin Ökte'den son derece yararlanan Aksüt, bugün hala öğrencilerine hocasının tavrını öğreterek onun üslubunu, tavrını devam ettirmektedir.

1951 yılı sonlarında İstanbul Radyosu'nda arkadaşlarıyla birlikte saz eserleri çalmaya başlamıştır. 1956 yılında İstanbul Radyosu Türk Musikisi Nota Kütüphanesi'ne memur olanak giren Sadun Aksüt, bir yandan da solo ve topluluk programlarında tambur çalıyordur. 1966-l967 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcra Heyeti'ne tamburi olarak girmiştir. 1967 yılında yeniden İstanbul Radyosu'na dönmüş ve sendikalı sanatkar olarak tamburilik görevini sürdürmüştür. Aksüt, 1950 yılı sonlarından 1975 yılına kadar da piyasada çalışmış ve devrin büyük sanatkarlarına refakat etmiştir; 1967'den vefatına kadar Münir Nureddin Selçuk'un solo konserlerine tamburi olarak Sadun Aksüt katılmıştır.

1975 yılında İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'na tambur öğretim görevlisi olarak atanan Aksüt, 198l yılında radyodan (TRT) emekli olmuş fakat konservatuvardaki görevini sürdürmüştür. 1996 yılında konservatuvardan yaş haddinden emekliye ayrılmışsa da sözleşmeli olarak hocalığa devam etmiştir. 2000 tarihinden bu yana ise sadece saat ücretiyle derslerine devam eden Sadun Aksüt, elden ayaktan düşmedikçe bu göreve devam edeceğini ve öğrencileriyle beraber olacağını söylemektedir.

16 yıl TRT Türk Sanat Musikisi Repertuvar Kurulu üyeliğinde bulunmuş olan Aksüt'ün 100 kadar şarkısı, 24 ilahisi, 50 kadar çeşitli makamlardan saz eserleri, üç çocuk şarkısı ve Sazkar makamında bir Mevlevi ayin-i Şerifi vardır. Saz eserlerinden "Köyde", "Gelin Karşılaması" ve "Ege'de Şenlik" isimli eserleri Yalçın Tura tarafından çok sesli hale getirilmiştir. Bu eserlerin Dünya Prömiyeri, 24 Eylül 2004 tarihinde Şef Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası tarafından icra edilmiştir. Bu arada orijinal aranağmeleri ve de geleneksel fasıl üslubuyla 20 adet fasıl tespit etmiştir (çeşitli makamlardan).

2004 yılında müzisyen arkadaşı Dağhan Baydur'un isteği üzerine Muzikotek firmasına kendi şarkılarından oluşan ve kendisinin okuyup çaldığı "Sisli Bir Eylül Gecesi" adında bir CD yapmıştır. Kendisinin yaylı tambur çaldığı bu CD'de batı saz1arı da Aksüt'e refakat etmişlerdir. Bu CD Muzikotek Müzik Bankasında da yer almaktadır.

 

Kitapları:

 

Tambur Metodu (Yeni öğrenenler için, 1971, 1994); Türk Musikisinin 100 Bestekarı (1992), Türk Musikisi Güfteler Hazinesi 2 (1993), 10 adet fasıl mecmuası, 500 Yıllık Türk Musikisi Antolojisi, Dede Efendi (Rauf Yekta Bey'in Esatiz-i Elhan adlı eski Türkçe eserinin Rüştü Eriç'le müşterek tercümesi), Dillerdeki Şarkılar Türk Musikisi – Güfteler (2003), Müzisyen Osmanoğulları; Güfteler Hazinesi; Tambur Metodu (Geliştirilmiş - Teknik), Bahardan Hazana Esintiler (Şiirler), Alkışlarla Geçen Yıllar – Hatırat (2000), Şarkılarda Istanbul, Dillerdeki Şarkılar (Güfteler), İstanbul'da Eğlence Hayatı (2017).

 

 KAYNAKÇA: Doğan Hızlan (Sazıyla bütünleşen bir sanatçı: Tamburî Sadun Aksüt (hurriyet.com.tr, 21 Nisan 2013), Sadün Aksüt (muzikotek.com.tr, 19.04.2019), Karısına tamburla serenad yapan üstad Sadun Aksüt (hurriyet.com.tr, 19.04.2019), Sadün Aksüt Kitapları (mydukkan.com, nadirkitap.com, gittigidiyor.com,19.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör