Mustafa Keser

Türk Sanat Müziği Sanatçısı

Doğum
01 Ocak, 1945
Eğitim
Diyarbakır Ziya Gökalp ve Sivas 4 Eylül Lisesi
Burç

Türk Sanat Müziği sanatçısı. 1 Ocak 1945, Maden / Elâzığ doğumlu. Çocukluğu aynı gerdi geçen Mustafa Keser; ilk ve orta öğrenimini Maden'de, lise tahsilini Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ve Sivas 4 Eylül Lisesi'nde tamamlamıştır. Babası müzisyen olan sanatçı ortaokul ve lise yıllarında keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrenmiştir.

1975 yılında TRT'nin açmış olduğu amatör ses yarışmasını Türk Halk Müziği dalında kazanmış ve 1982 yılına kadar TRT İzmir Radyosu'nda mahalli sanatçı olarak görev yapmıştır. Kâni Karaca'dan müzik dersleri almıştır. Nilüfer Keser (e. 1978) ile evli; Yunus Emre Keser, Emrah Keser, Emre Keser adlarında üç çocuk babasıdır.

 

Kendi Ağzından Hayat Hikâyesi:

 

Elazığ 'ın Maden ilçesinde doğmuşum. Benden dokuz yaş küçük bir de kız kardeşim var. İlk ve Orta tahsilimi Maden 'de, lise tahsilimi Diyarbakır Ziya Gökalp  ve Sivas  4 Eylül Lisesinde tamamladım. Babam rahmetli çok iyi keman yapar ve çalardı. Babam ve baba tarafı akrabalarımda sanat kabiliyetleri üst düzeyde olduğundan benimde bu kabiliyetlerden nasibimi almış olmam dolayısıyla, ortaokul ve özellikle lise yıllarımda keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrendim.

Liseden sonra tahsilime devam edemediğim için kendime müziği meslek olarak seçtim. Bu nedenle İstanbul 'a gittim. Zaman zaman çeşitli şarkıcılara eşlik ettim. Zaman zaman da kendim çalıp şarkı söyleyerek gazinolarda çalıştım. Daha sonra askerliğim dolayısıyla İstanbul 'dan ayrıldım Askerliğimin acemiliğini Manisa, kalanını İzmir Narlıdere 'de bitirdim.

İzmir 'de de kendime müzik camiasında iyi bir yer edinmem sebebiyle askerden sonra İzmir 'e yerleştim. 15 yıla yakın, burada ismini sayamayacağım kadar birçok ses ve saz sanatçısı üstatlarıyla (Bekir Sıtkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, Kadri Sençalar, Ercüment Batanay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Safiye Ayla, Sabite Tur... gibi) birlikte çalıştım. Zaman içerisinde onlardan çok bilgiler edindim. Bu arada çaldığım mevcut sazlara ilaveten yaylı tambur, mızraplı tambur, buzuki, piyano gibi birçok enstrümanı da çalmasını öğrendim.

1975 yılında TRT kurumunun açmış olduğu amatör ses yarışmasını Türk Halk Müziği dalında kazandım ve 1982 yılına kadar TRT İzmir Radyosu 'nda mahalli sanatçı olarak görev yaptım. Geçen zaman içerisinde müzikten kazandığım para yeterli olmadığından ilave olarak başka işler de yaptım. (Çiğli Askeri Hava Üssü 'nde 4 yıl memuriyet, minibüs ve taksicilik, market işletmeciliği gibi).

1982 yılında yine TRT kurumunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını bu kez Türk Sanat Müziği dalında kazandım ve TRT İzmir Radyosu 'nda ses sanatçısı olarak göreve başladım. Ancak 1989 yılında istemeden de olsa TRT 'den ayrılıp İstanbul 'a yerleştim. TRT 'de çalıştığım yıllar içerisinde Hz.Mevlânâ 'yı anma törenleri dolayısıyla on yıla yakın Konya 'ya gittim. Bu arada dini musikiyle ilgili de uzun yıllar çalışmalar yaptım. Rahmetli Kâni Karaca Üstad 'dan da büyük ölçüde feyizlendim.

1995 yılında, bildiğim kadarıyla Dünya 'da ilk defa yapılan bir programa imza atarak HBB televizyonunda "Mustafa Keser ve İstekleriniz" isimli ve canlı olarak yayınlanan şarkı istekleri programına başladım. İleriki yıllarda bu programım Kanal 6, Samanyolu TV ve Flash TV televizyonlarında da "Mustafa Keser Sizlerle" ismi altında devam etti. Bu yıllar içerisinde "ALTIN KELEBEK, MAGAZİN GAZETECİLERİ DERNEĞİ" ve benzeri birçok müzik ödülü kazandım.

45 yıllık sanat hayatımda sırasıyla, bir 45'lik, bir Longplay, AHU GÖZLÜM, BANA KÖTÜ DİYEN, SEVİYORUM-ÇARESİZİM, ÜZÜM GÖZLÜM, TUTKU ve son olarak da SABIR isimli kasetlerimi çıkardım. Hâlen, haftanın iki günü (Cuma, Cumartesi) Beylerbeyi 'nde KESER MÜZİKHOL adlı kendi gazinomda ve çeşitli konser çalışmalarıyla da müzik yaşantıma devam etmekteyim. Evliyim, üç Oğlum var.

 

Televizyon Programları:

 

"Mustafa Keser Sizlerle" (Kanal 6, Samanyolu TV, Flash TV ve TRT Müzik )

 

Bazı Şarkıları:

 

Seni Sevdim Bir Gül Gibi - 2016

Bana Kötü Diyenler Utansın – Leyla - 2008

Bana Kötü Diyenler Utansın - Meşesiz Dağlar - 2008

Seviyorum / Çaresizim - Sigaramın Dumanı - 2008

Bana Kötü Diyenler Utansın - Derdimi Kimlere Söylesem - 1996

Seviyorum / Çaresizim - Şamama- 1990

Her Güzele Gönül Verme - Çayda Çıra Destanı - 1990

Yüce Dağ Başında Bir Garip Kervan - 1978

 

Rol Aldığı Diziler:

 

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (Şeco / Konuk Oyuncu, 2004)

Cesur Kuşku (TV Dizisi 2001)

Olacak O Kadar (Kendisi, 1986)

 

Rol Aldığı Filmler:

 

Düğün Dernek 2: Sünnet (Kendisi, 2015)

Son Darbe (Bağlamacı, 1965)

 

KAYNAKÇA: Mustafa Keser (mustafakeser.com, 16.07.2016), Mustafa Keser (msxlabs.org, 16.07.2016), Mustafa Keser (sinematurk.com, 16.07.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör