Yaman Tüzcet

Oyuncu / Yönetmen, Senaryo Yazarı, Seslendirme Sanatçısı, Oyun Yazarı

Doğum
01 Ocak, 1942
Ölüm
11 Ekim, 2018
Eğitim
İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü
Burç

Oyuncu ve yönetmen, senaryo ve oyun yazarı, seslendirme sanatçısı (D. Ocak 1942, İstanbul – Ö. 11 Ekim 2018, Avustralya). Eğitim Durumu  İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu. Tiyatro oyunculuğu yanı sıra 15 kadar film ve dizide rol aldı, ayrıca seslendirmeler yaptı.

Ayrıca, Bir Aktörün Serüvenleri, Toplu Oyunları adlı iki kitabı yayımlanmıştır.

Yaman Tüzcet, uzun süredir yaşadığı Avustralya'da 11 Ekim 2018’de hayatını kaybetti.

Yaman Tüzcet'in ölümünü eşi Günnur Tüzcet, 'Ben Günnur Tüzcet, üzülerek bildirmek isterim ki Sevgili esim Yaman Tüzcet bugün aramızdan ayrıldı. Onu İstanbul'a getiriyorum. İstediği gibi evim dediği Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören yapılması için" diyerek duyurdu.

Oyuncular Sendikası da Twitter hesabında "Usta oyuncu Yaman Tüzcet’i kaybettik, çok üzgünüz. Başımız sağolsun" derken, çok sayıda sanatçı dostu da sosyal medyada ölümünden duydukları üzüntüyü paylaştı. Tiyatro oyuncusu Enis Fosforoğlu da  "Dost, adam, sanatçı Yaman Tüzcet'i yitirdik... Avustralya'da yaşıyordu. Yavaş yavaş güzel insanları bitirdik!" diye yazdı.

 Cenaze Töreni

 

11 Ekim 2018 günü kaybeden tiyatro dünyasının ünlü yönetmeni, oyuncusu ve oyun yazarı Yaman Tüzcet, 19 Ekim 2018 günü son yolculuğuna uğurlandı.

Avustralya’da tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında hayatını kaybeden Tüzcet’in cenaze töreni Levent’teki Afet Yolal Camii’nde öğle namazının ardından düzenlendi.

Cenazede Tüzcet’in eşi Günnur Tüzcet taziyeleri kabul etti. Cenazeye sanatçılar Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Ferdi Akanur, Mendere Samancılar, Tüzcet’in yakınları, sanatçılar ve sevenleri katıldı.

 

“İsmini Yaşatmak İçin Elimden Geleni Yapacağım"

 

Tüzcet’in eşin Günnur Tüzcet, cenaze namazı dünyada gördüğüm en özel insanlardan biri, müthiş üretken bir insan, sürekli bir şeyler yapan birisi. Son günlerinde bile kitabını bitirme hevesiyle hastanede notlar almaya çalışıyordu. Çoğunu bitirdi, inşallah kalanı da ben bitireceğim. Seneye de kitap haline getireceğim. İsmini yaşatmak için elimden geleni yapacağım. Bana miras. Burada rahatsızlandı, bir sırt ağrısı vardı. Doktora gitti. Teşhis koyamamışlar. Fizyoterapiye göndermişler. O da ikna olmadı. Sidney’de ben götürdüm doktora, orada teşhis koydular" dedi.

 

Biz de Sıramızı Bekliyoruz"

 

Sanatçı Müjdat Gezen ise, Savaş Dinçer, ben Yaman hiç ayrılmazdık. Savaş gitti, arkadan Yaman gitti. Biz de sıramızı bekliyoruz. Hayat böyle bir şey. Söylenecek fazla bir şey yok, çok sevmiştim onu, nur içinde yatsın" diye konuştu. Tüzcet, Kozlu’daki aile mezarlığına defnedildi.

Senaryosunu Yazdığı Film:

 

Nokta İle Virgül Paldır Küldür (1979)

 

Rol Aldığı Diziler:

 

Geniş Aile (Eşber Amca, 2009-2011)

Kurtlar Vadisi Pusu (Albay Rasim, 2012)

Hürrem Sultan (2003)

Delikanlı (2000)

Geçmiş Bahar Mimozaları (1989)

 

Rol Aldığı Filmler:

 

Berlin Kaplanı (Nurettin'in Adamı, 2012)

Martılar Açken (Hamza, 2002)

Arabian Nights (Elderly Mourner, TV Filmi 2000)

Abuzer Kadayıf (2000)

Artist Seyfettin (Üçkağıtçı-Yönetmen, TV Filmi 1997)

Karartma Geceleri (1990)

Yağmur Başladı (Yaman, 1989)

Sosyete Şaban (Dans Öğretmeni, 1985)

Gırgıriyede Büyük Seçim (Tayfur’un Adamı, 1984)

Hababam Taburu (Olmaz Nuri, 1975)

 

KAYNAKÇA: Usta oyuncu Yaman Tüzcet hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 11.10.2018), Yaman Tüzcet (sinematurk.com, 11.10.2018), Yaman Tüzcet (diziler.com, 11.10.2018), Yaman Tüzcet (beyazperde.com, 11.10.2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör