Tülin Korman

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
Ölüm
15 Nisan, 2018
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı

Müzisyen, Türk Sanat Müziği ses sanatçısı (D. 1937, İstanbul – Ö. 15 Nisan 2018, Bodrum / Muğla). Müziğe olan tutkusu nedeniyle İnönü Kız Lisesi’ne giderken 1951’de İstanbul Belediye Konservatuarı sınavlarına giren Korman, üstün başarısından dolayı eğitimine beş yıllık konservatuvarın üçüncü sınıfından başladı.

Eğitimi boyunca ünlü besteci Münir Nurettin Selçuk’un asistanlığını yapan Korman, Madam Rosenthal’dan batı müziği dersi aldı. 1953 yılında TRT Radyosu’nun sınavlarını kazanan Korman, radyoda ilk olarak batı müziği icra etmeye başladı.

Hocası Münir Nurettin Selçuk’un, “Çok batıya dönüksün, Türk müziğine hizmet et” demesi üzerine, sesi soprano olan ve batı müziğine çok yatkın olan Korman’ın rotasını, Türk sanat müziğine çevirmesine neden oldu.

1967’ye dek solo ve koro programlarında sanatını icra eden Korman, aynı yıl Ulvi Ergüner tarafından TRT Radyosu’nda koro şefliğine getirildi. Aynı zamanda 1986’ya dek radyoda hocalık yapan Korman, aynı yıl İTÜ Devlet Konservatuvarı'nda repertuvar hocası olarak göreve başladı.

Tülin Korman 15 Nisan 2018 Pazar günü 2 yıldır yaşadığı Bodrum'un Bitez Mahallesi'ndeki evinde, önceki gün kalp krizi ve solunum yetmezliğinden hayatını kaybetti

 

“Gerçek Bir Efsaneyi Kaybettik”

 

Vefatını kamuoyuna ses sanatçısı Onur Akay duyurdu. Erken saatlerde TRT İstanbul Radyosu'na gelen ünlü sanatçı Onur Akay, vefat eden usta sanatçı Tülin Korman'ın cenaze programını açıkladı. Arşivinden Tülin Korman'ın küçüklük fotoğrafı ile 1960 yılında çekilmiş bir konser fotoğrafını da paylaşan Akay, “Büyük bir sesi, usta bir sanatçıyı ve gerçek bir efsaneyi, Türk sanat müziğinin dev ismi Tülin Korman'ı kaybettik.” dedi.

Tülin Korman’ın cenazesi 16 Nisan 2018 16 Nisan 2018 günü İstanbul’a getirilerek saat 13:30'da TRT İstanbul Radyosu'nda yapılacak resmî tören ve 14:30'da İTÜ Devlet Konservatuarı'nda yapılacak töreni müteakiben, ikindi namazı sonrası Beşiktaş Sinanpaşa Camii'nden kaldırılacak ve Karacaahmet Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verilecek. açıklamasını yaptı.

 

"Hocalarımızın Hocası Oluyor"

 

Erken saatlerde TRT İstanbul Radyosu'na gelen ünlü sanatçı Onur Akay, "Efsane Sanatçı ve Hocaların Hocası gibi lakapları, lâyıkı ile hak eden bir sanatçımızı uğurluyoruz. O, bugün buraya cenazeye gelecek olan tüm değerli sanatçılarımızın, hatta hocalarımızın hocası oluyor. Mesut Cemil'in, 'Sesinde Cemil'in kemençesi gizli' sözleriyle tarif ettiği Tülin Korman'ı, öğrencileri kadar hocaları da çok seviyormuş. Mesela, hocalarından biri de Sadi Işılay'dır ve 'Manada güzel ruhta güzel tende güzelsin' isimli ölümsüz Hüzzam şarkıyı, Tülin Hanım için bestelemiştir. Mekânı cennet olsun inşallah." dedi.

KAYNAKÇA: Tülin Korman yaşamını yitirdi (DHA – hürriyet.com.tr, 15.04.2018), Tülin Korman hayatını kaybetti (milliyet.com.tr, 16.04.2018). Tülin Korman Son Yolculuğuna Uğurlanıyor! (haberler.com, 16.04.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör