Korkut Özal

Bakan, İnşaat Mühendisi, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
29 Mayıs, 1929
Ölüm
02 Kasım, 2016
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi
Burç

İnşaat yüksek mühendisi, iş adamı, yönetici, siyaset ve devlet adamı,  eski Tarım ve İçişleri Bakanlarından, Türkiye Cumhuriyetinin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi, siyaset ve devlet adamı Yusuf Bozkurt Özal'ın ağabeyi (D. 29 Mayıs 1929,  Malatya - Ö. 2 Kasım 2016, İstanbul).  Hafize ve Mehmet Sıddık Özal'ın 3. çocukları olarak dünyaya geldi. Haziran 1951'de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Eylül 1951'den Mart 1961 tarihine kadar Devlet Su İşlerinde Malatya Şube Başmühendisi, Elazığ Bölge Müdürü ve Genel Müdürlük İşletme Dairesi Reisi olarak hizmet verdi. 1956-57 arası ABD'de Su Kaynakları Sistem Planlaması ve Yeraltı Suları konularında ihtisas yaptı. Kendisine yapılan bir teklifi kabul ederek Eylül 1960'da part-time ve Mart 1961'den sonra da full-time olarak Ortadoğu Teknik Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Su ve Toprak Kaynakları Geliştirilmesi, Akarsu Yapıları ve Mühendislik Ekonomisi alanlarında dersler verdi ve araştırmalar yönetti. 1965 yılında yüksek verimli Meksika tipi buğdayların Türkiye'ye adaptasyonu çalışmalarında yer aldı. Mayıs 1967'de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının kendisine yapmış olduğu teklifi kabul ederek Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğüne atandı.

Mayıs 1971'e kadar devam eden bu görevine ve ODTÜ'deki öğretim üyeliğine ilaveten TPAO, PETROKIMYA, İPRAŞ ve IPRAGAZ şirketlerinin idare meclislerine başkanlık yaptı. 12 Mart askeri müdahalesinin ardından ODTÜ'deki öğretim üyeliğine döndü. Aynı yıl, Ekim 1971'de özel sektörde çalışmaya başladı.

Kokut Özal, Ekim 1973'de Milli Selamet Partisinin (MSP) kendisine yaptığı adaylık teklifini kabul ederek aktif politikaya atıldı. 1974'te CHP-MSP koalisyon Hükümetinde ve 1975'te kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümetinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1977'deki II. Milliyetçi Cephe Hükümetindeyse İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

12 Eylül 1980 askeri darbesi ile siyasi hayatı sona eren Özal, 25 Eylül 1980'de ağır bir trafik kazası geçirdi. Ameliyatlar ve rehabilitasyon için uzun sure hastanede kaldı. Aralık 1981'de yapılan bir teklifi kabul ederek Kâr-Zarar Ortaklığı (KZO) esaslarına göre tahvil çıkararak toplayacağı kaynakları yine aynı esaslar dahilinde nemalandırmak üzere kurulmuş bir sermaye şirketinin İdare Meclisi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerini yüklendi. İslam Bankacılığı, Uluslararası Petrol Ticareti ve Yurtdışı İnşaat Hizmetleri alanlarında basarili faaliyetler gösteren şirketlerin kurucusu ve üst düzey yöneticisi olarak görev yaptı. Ağabeyi Turgut Özal'ın kurucusu ve lideri olduğu Anavatan Partisi'nin 6 Kasım 1983 Genel Seçimlerinde ezici bir seçim galibiyeti ile tek başına iktidar olması ve Turgut Özal'ın Başbakan olarak aktif olarak politikaya girmesi üzerine iş ve ticaret hayatından tedricen ayrıldı.

Ağabeyi ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 17 Nisan 1993 günü vefatından sonra politikaya tekrar donen Korkut Özal, Anavatan Partisinden kendisine yapılan Milletvekili adaylık teklifini kabul ederek 24 Aralık 1995 seçimlerinde İstanbul birinci Bölgeden Milletvekili seçildi ve TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGIT) Türkiye Parlamento Grubu Başkanlığı yaptı. ANAP'ın başını çektiği 55. hükümete güvenoyu veren Korkut Özal, daha sonra bu hükümetin izlediği politikaların ANAP'ın Turgut Özal liderliği döneminde izlediği politikalara tamamen ters bir yon kazanması karşısında ve parti içinde verdiği mücadelenin bir sonuç vermemesi üzerine 13 Ağustos 1997 tarihinde ANAP'tan istifa etti. 28 Eylül 1997 günü toplanan Demokrat Parti Kongresinde bu partinin genel başkanlığına seçildi.

Ekim 1997 başında Yeni Parti ve Demokrat Partinin, Demokrat Parti tüzel kişiliği ve ismi altında birleşip bütünleşmesi çalışmaları başlatılarak Kasım 1997 sonunda bu bütünleşme başarı ile neticelendi. 26 Temmuz 1998 DP VIII. Büyük Kongresinde Demokrat Parti Genel Başkanlığına tekrar seçildi. 22 Mart 2001'de Demokrat Parti'nin genel başkanlığından ayrıldı.

 

Korkut Özal, solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle, 87 yaşında iken 2 Kasım 2016 günü İstanbul'da vefat etti. Korkut Özal için Fatih Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi. Cenaze namazının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve 11. Cumhurbaşkanı Gül, Özal'ın tabutuna omuz verdi.

Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazına Korkut Özal'ın yeğeni Ahmet Özal'ın da aralarında bulunduğu yakınları, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ile vatandaşlar katıldı.

 

Tabutuna Omuz Verdiler

 

Korkut Özal'ın tabutuna Türk bayrağı örtülürken, cenaze namazını İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Cenaze namazının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Gül, Özal'ın tabutuna omuz verdi. Korkut Özal'ın cenazesi, Yeni Topkapı Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Muhtelif dillerde sekizi kitap olmak üzere yüz elliyi aşkın yayını bulunan Korkut Özal. 1987 yılında eşi ile birlikte, AKOZ hayır vakfını kurmuş, bu vakıf vasıtası ile çeşitli hayır hizmetlerini gerçekleştirmekteydi. 1952 yılında evlendiği Müjgân (Tanaltay) Özal'dan ikisi kız, üç erkek olmak üzere 5 evlat sahibi olan Korkut Özal'ın aynı zamanda 7 torunu vardır.

 

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Korkut Özal (lightmillennium.org, 25 Eylül 1998), Korkut Özal vefat etti. Korkut Özal kimdir? (sabah.com.tr, 02.11.2016), Korkut Özal son yolculuğuna uğurlandı (hurriyet.com.tr, 04 Kasım 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör