Oğuz Kağan Köksal

Kamu Yöneticisi, Milletvekili, Vali, Siyasetçi

Doğum
04 Eylül, 1948
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

Kamu yöneticisi, mülki idare amiri, vali, emniyet genel müdürü, siyaset adamı, milletvekili. 4 Eylül 1948'de Kırıkkale'de doğdu. Babasının adı Abdurrahman Naci, annesinin adı Nadire'dir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten sonra Maliye Bakanlığı Muhasebat Kontrolörü olarak görev yaptı. Bozkurt ve Cizre'de Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı görevlerini üstlendi. Gaziantep Vali Yardımcısı ve Vali Vekili, Tekirdağ Valisi oldu. Daha sonra Malatya, Denizli, Adana, Bursa ve İzmir Valiliğinde bulundu. 2007'de Emniyet Genel Müdürü oldu. İki kez "Yılın Valisi" ödülü ile TASAM'ın "Stratejik Vizyon", TÜTAP'ın "Uluslararası Turizm ve Tanıtma" ödüllerinin ve Sudan Ribat Üniversitesinin "Fahri Doktora" unvanına sahiptir.

24. ve 25. Dönemlerde Kırıkkale Milletvekili seçildi. 24. Dönemde TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığına seçildi. Orta düzeyde İngilizce bilen Köksal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 25. Dönem Milletvekilleri – Kırıkkale(akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör