Köksal Toptan

Bakan, Milletvekili, Devlet Adamı, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
03 Ocak, 1943
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan.3 Ocak 1943, Rize doğumlu. Babasının adı Talat Fehmi, annesinin adı Saadet'tir. İlkokulu, ortaokul ve Zonguldak’ta okudu. Çelikel Lisesi bitirdikten sonra 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Bir süre Zonguldak’ta serbest avukatlık ve Belediye Meclis Üyeliği yaptı. Yedek Subaylığını Sarıkamış’ta, Askeri Hakim olarak tamamladı.

Köksal Toptan, 1977 yılı genel seçimlerinde Adalet Partisi Zonguldak Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katılmaya başladı. Partisinin Yüksek Haysiyet Divanı Başkanlığını yaptı. 1979 yılında kurulan Süleyman Demirel Hükümetinde Devlet Bakanlığı görevinde bulundu.

12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesi sonrası, bir süre serbest avukatlık yaptı. 1986 ara seçimlerinde ve 1987 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi.

Uzun süre bu partinin TBMM Grup Başkan Vekilliği ve sonrasında iki dönem Genel İdari Kurulu Üyeliği görevini yürüttü.

1991 yılı genel seçimlerinde Doğru Yol Partisinden yeni il yapılan Bartın Milletvekili seçilen Toptan, seçimlerden sonra kurulan DYP-SHP Koalisyon Hükümetinde, Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirildi. 1995 yılında bir süre Kültür Bakanlığı da yaptı ve Aralık 1995 yılında yapılan seçimlerde yeniden Doğru Yol Partisi Bartın Milletvekili seçildi.

3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak Milletvekili seçilen Koksal Toptan, bu dönemde TBMM Adalet Komisyonu Başkanlığı’na getirildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti'den Zonguldak Milletvekili seçildi. 9 Ağustos 2007'deTBMM Başkanlığı için yapılan ilk tur seçimlerinde 450 gibi rekor bir oyla TBMM Başkanlığına seçildi. Ağustos 2009'da yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde adaylığını koymadı. 2011 genel seçimlerinde Zonguldak Milletvekili olarak tekrar parlamento çalışmalarına katıldı.

Türkiye Kalp Hastalıkları ve Kalp-Akciğer Nakli Vakfı, Türk-Japon Sağlık Vakfı, Topaloğlu Vakfı Kurucu Üyesi. Türkiyem Vakfı Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Eşi Yargıtay’dan emekli olan Koksal Toptan 3 çocuk babasıdır. Toptan’ın Türk Hukukunda İrat Müessesesi ve Zirai Kazançların Vergilendirilmesi adlı basılı iki inceleme eseri vardır. Eşi Saime Toptan’ın da Şiirde Yaşamak adlı bir şiir kitabı yayımlanmıştır.

KAYNAK: Köksal Toptan (akparti.org.tr, 6.08.2011), Köksal Toptan (tbmm.gov.tr, 13.02.2015), Biyografi (koksaltoptan.com, 14.02.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör