Hasret Gültekin

Türk Halk Müziği Sanatçısı, Siyasetçi

Doğum
01 Mayıs, 1971
Ölüm
02 Temmuz, 1993
Burç

Halk müziği sanatçısı, siyasetçi (D. 1 Mayıs 1971, Han köyü / İmranlı / Sivas – Ö. 2 Temmuz 1993, Sivas). Süleyman ve Hacıhanım Gültekin’in üçüncü çocuğudur. Altı yaşında saz çalmaya başladı. İlk sahne deneyimini on bir yaşında gerçekleştirdi. Kadıköy Anadolu Lisesi ikinci sınıftan ayrılarak müzik çalışmalarına devam etti.

İlk albümünü henüz on altı yaşındayken 1987 yılında “Gün Olaydı” adıyla Diyar Müzik Yapım’dan piyasaya sürdü. Aynı yıl ilk resitalini Kadıköy Moda Sinemasında verdi. İkinci albümünü 1989 yılında “Gece ile Gündüz Arasında” adıyla çıkardı. Sesinin yanı sıra bağlama ve şelpe tekniğiyle de dikkatleri çekti. Aynı yıl 29 Ekim tarihinde Hollanda Kültür Bakanlığının davetiyle “Genç Türküler” festivalinde Birsel Acar’la birlikte Türkiye’yi temsil etti.

Kürtçe müzik yasağının olduğu yıllarda 1990’da “Newroz” adlı kasetiyle bu yasağı deldi. Aynı yıl Şivan Perver’in “Krivo” adlı karma kasetinin yayınlanmasına öncülük etti ve yönetmenliğini yaptı. Sanatçı, 1991 yılında üçüncü albüm çalışması olan “Rüzgarın Kanatlarında”yı Nepa Müzik Yapım etiketiyle piyasaya sürdü. O yıl Yeter Fırtına ile evlendi.

Türkiye ve dünyanın pek çok yerinde festivallere katılan ve konserler veren sanatçı, Aydınlık gazetesi için İzmir ve İstanbul’da ProsEchos Grubu ile birlikte resitaller verdi.  Sanatçı 1988-1992 yılları arasında pek çok sanatçının albümleri için müzik yönetmenliği ya da müzik yaptı. 2 Temmuz 1993’de, Sivas’ta Madımak Oteli’nde 35 insanla birlikte yakılarak hayatını kaybetti. Ölümünden iki ay sonra 13 Eylül 1993’de oğlu, Roni Hasret Gültekin dünyaya geldi.

Siyasi kişiliğiyle de bilinen Hasret Gültekin önce Sosyalist Parti’de görev aldı, bu parti kapatılınca İşçi Partisinde siyasi çalışmalarına devam etti. Eşi Yeter Gültekin, 2008 yılında Can Dündar ve ekibiyle birlikte Hasret Gültekin ve Madımak Katliamı belgesellerine çekimler yapmaya başladılar ama imkânsızlıklar nedeniyle bu proje tamamlanamadı.

Albümleri:

Gün Olaydı (1987), Gece ile Gündüz Arasında (1989), Newroz - Kürtce ezgiler (Newroz - lorînên Kurdî) (1990), Rüzgarın Kanatlarında (1991).

KAYNAKÇA: Hayat Hikâyesi (hasretgultekin.com, erişim: 9 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör