Şah Turna

Halk Ozanı

Doğum
01 Kasım, 1951
Burç
Diğer İsimler
Münire Dumlupınar (asıl adı), Şah Turna (müstear)

Halk ozanı. 1 Kasım 1951, Kaynarca köyü / Gürün / Sivas doğumlu. Asıl adı Münire Dumlupınar’dır. Şiirlerinde Şah Turna adını kullandı. Üç yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sebebiyle gözlerini kaybetti. Resmî bir öğrenim göremedi. Sesinin güzelliği yanında iyi derecede saz çalan Şah Turna, irticalen çalıp söyleyerek on yaşına geldiğinde büyük bir ün kazandı. Bazı şenlik ve yarışmalara katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi. Göz tedavisi için gittiği yurtdışında, 12 Eylül 1980 dönemi askerî yönetimce yurttaşlıktan çıkarıldı.

Deyiş ve türkülerinde toplumsal konulara ve demokratik sorunlara yer verdi. Bu nedenle birçok zaman baskılara maruz kalarak cezalandırıldı, çeşitli zamanlarda çeşitli illerde hapis yattı. Cezaevinde yatarken yurtiçinde ve yurtdışında aydınların ve demokratik basın yayın kuruluşlarının, demokratik kitle örgütlerinin çabalarıyla kamuoyunda başlatılan kampanya ve zamanın Cumhurbaşkanına gönderilen imzalar sonucunda serbest bırakıldı. Daha sonra Almanya’ya gitti. Bu ülkede Karslı Ozan Şiar’la evlenerek Berlin’e yerleşti. Ellinin üstünde plağı, yirmi kaseti yayımlandı. Yurtiçi ve yurtdışında tanınmış olan Şah Turna’nın şiirleri çeşitli gazete, dergi ve kitaplarda da yayımlandı.

ESERLERİ (Şiir):

Şakıyan Turna Şahturna (1998), Dost Elinden Gelen Turna (1999).

KAYNAK: Mehmet Aydın / Edebiyatımızda Kadın Şair ve Yazarlar Sözlüğü (2001), Mehmet Ali Öz / Gürünlü Şairler (2002), Alim Yıldız / Sivaslı Şairler Antolojisi (2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör