Alaattin Topçu

Şair ve Yazar, Yayıncı

Doğum
01 Nisan, 1962
Burç

Şair ve yazar, yayıncı. 1 Nisan 1962, Ardanuç / Artvin doğumlu. Şair Özgen Seçkin dayısıdır. On beş yaşına kadar Bursa’da yaşadı. İki yıl Ankara’da akşam ortaokulunda okudu (1977-79), son sınıf öğrencisi iken siyasal nedenlerle tutuklandı.

1983’te yargılandığı askerî mahkeme önce idamına, daha sonra da ömür boyu hapsine hüküm verdi. Kısa sürelerle Bursa Cezaevi, Gölcük Askeri Cezaevi, İzmit Cezaevinde ve altı yıl da Çanakkale E Tipi Cezaevinde kaldı.

Edebiyat çalışmalarına hapishanede başladı. Çıktıktan sonra yayınevlerinde editör olarak çalıştı, yayıncılık yaptı, kitabevi işletti.

Bir dönem Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu'nda görev aldı. Değişik illerde yayımlanan sanat-edebiyat dergilerinin Ankara temsilciliğini üstlendi.

Cumhuriyet Kitap, Birgün, Flayer, Virgül, Eşik, Uğraş, Bireylikler, İle gibi birçok gazete ve dergide şiirleri, eleştiri-polemik ve denemeleri yayımlandı.

Aralık 1996 ayından itibaren çıkardığı sanat-edebiyat-deneme dergisi Kavram Karmaşa’yı (30 sayı) Ocak 2004’te kapattı.

1997 başında Suteni Kitabevi'ni açtı ve altı ay sonra kapamak durumunda kaldı. On yıl İmge Kitabevi Yayınları'nda düzeltmen olarak çalıştı, yüzlerce kitabı yayına hazırladı.

İmge Öyküler'in düzeltmenliğini yaptı. On yedi yıl boyunca aralıksız çıkan sanat-edebiyat dergisi Damar'ın yayın yönetmenliğini yürüttü. 2008 sonunda Kurgu Kültür Merkezi'ni kurdu.

Ayrıca, Kurgu Kültür Merkezi bünyesinde Kurgu Kültür Merkezi Yayınları'yla yayıncılığa tekrar başladı. Kurgu Düşün Sanat Edebiyat adlı dergiyi yayına hazırlıyor.

 

Yayımladığı kitap ve yaptığı savunma tepki topladı

 

Alaattin Topçu’nun yayımladığı Zümrüt Apartmanı adlı kitaptaki mide bulandıran pedofili satırları Mayıs 2019’da Türkiye'yi ayağa kaldırdı.

Kitabın yazarı Abdullah Şevki, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile yakalanarak gözaltına alındı.

Kitabı yayınlayan Kurgu Kültür Yayınları sahibi Alaattin Topçu da avukatıyla birlikte emniyete giderek teslim oldu.

 

Serbest Bırakıldılar

 

Kitabın yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez,  'müstencenlik' suçundan tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol hükümleri uygulanarak 29 Mayıs 2019 günü serbest bırakıldı. 

Kitabı basan yayınevinin sahibi Alaattin Topçu da adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest kaldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu kitaptaki ifadelerin, Türk Ceza Kanununun 226. maddesine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yazar, basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında yasal işlemlerin yapılması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerekli yasal sürecin başlatıldığı, ilgililer hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmişti.

 

Savunması:

 

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları Müdürü Alaattin Topçu, "Kurgu Kültür Merkezi Yayınları" adlı Instagram hesabından, çocuklara cinsel istismar ifadelerin yer aldığı kitabı ve yazarı savunmuş, "Sizin o karga beyniniz Abdullah Şevki'yi Alaattin Topçu'yu ve kurguyu kaldıramaz. O nedenle sizin linç kültürünüz tarihin her döneminde yenilgiye ve zavallılığa mahkumdur" paylaşımı yapmış,  daha sonra paylaşımını silmişti.

 

ESERLERİ:

 

Şiir: Acemi Aşklar Toplamı (1992), İntiharlar Kitabı (1994), Aşk’ın ve Aklın Densizliği’nde (1996), Aşk’la Buluşur İntihar (İntiharlar Kitabı’nın eklerle yeni basımı, 1997).

 

Eleştiri-Polemik: Edebiyatta Aklı Netleştirmek / Aşkı Saflaştırmak (1995), Bir Hiç İçin Gece Dansı (1999). 

 

Roman: Zamandışı Sevişmek (2001).

  

KAYNAKÇA: İbrahim Berksoy / Zamandışı Mekânlara Özgü Bir “Tartışma Romanı” (Virgül, Ocak 2002), Sevinç Y. / Söyleşi (Damar, Mayıs 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006), Alaattin Topçu kimdir, nereli? Zümrüt Apartmanı kitabı yayıncısı Alaattin Topçu kaç yaşında? (ahaber.com.tr, 29.05.2019), 'Pedofili' içeren ifadelerin bulunduğu kitabın yazarı ve yayıncısı serbest bırakıldı (cumhuriyet.com.tr, 29.05.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör