Gökhan Semiz

Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı, Oyuncu

Doğum
12 Ocak, 1969
Ölüm
17 Ocak, 1998
Burç

Şarkıcı, söz yazarı, oyuncu, Grup Vitamin üyesi (D. 12 Ocak 1969, İstanbul - Ö. 17 Ocak 1998, İstanbul). Müziğe ilgisi küçük yaşlarda başlayan Gökhan Semiz, ilk amatör müzik çalışmalarını beş yaşında evlerindeki kırkbeşliklerde Barış Manço’ya karaoke yaparak başladı. Peşinden ilk gitarını aldı. Barış Manço, Cem Karaca ve Erkin Koray’ların müzikleriyle birlikte Heavy Metal’i keşfetti. Lise yıllarında mahalledeki arkadaşlarıyla “Blasphemous” adlı grubu kurarak kendi çalışmalarını yapmaya başladılar. Grupla birlikte Gülhane Konserlerinde kendini göstermeye başladı. Liseyi bitirdikten sonra konservatuara girdi. Üniversite yıllarında müzik çalışmalarını sürdürürken bir yandan da çok sevdiği tiyatrocu arkadaşı Uğur Uludağ ile beraber komik oyun senaryoları yazmaya başladılar. Öylesine yazdıkları oyunlardan biri olan “Tükürür Kaçarım”ı Uğur Uludağ’ın yönetmenliğinde arkadaşlarıyla birlikte sahneye koydular. ESEK adlı tiyatro grubunu oluşturdular ve bu grupla birkaç tiyatro oyunu yazdılar. Tiyatro çalışmalarının dışında üniversite yıllarında şarkılar ve şarkılara komik sözler yazmaya başladı. Ufak bir elektro ritm enstrümanı alarak gitar eşliğinde yaptığı şarkıları amatörce kayda geçirdi. O kayıtta kullandığı “Vitamin”, “Rap Beni Ramizem”, “Dokundur” gibi şarkılar Grup Vitamin olarak çıkardıkları albümde daha sonra yer aldı.

Grup Vitamin olarak ilk albümü “Bol Vitamin”i satma olasılığını bir kenara bırakarak çıkardılar. Ancak beklediklerinin tersine albüm yüz binlerce satış yaptı ve 90’lı yıllara damgasını vurdu. “Vitamin”li şarkıları bir anda hitler arasına girmeye başladı. İlk albümdeki Gökhan, Sertaç, Selçuk, Emrah, İzel, Ufuk ve Ercan grubu bir sabah programına Ufuk ve Ercan’ın diğer arkadaşlarından habersizce, albümdeki Gökhan’ın söylediği şarkıya playback yaparak programa katılmaları Vitamin’in kişisel albümleri şeklinde yansıtmaları üzerine grupta ipler koptu. Gruptan kopmalar beraberinde geldi. “Yandık Desene” albümünden sonra grup artık Gökhan, Selçuk ve Emrah’la yoluna devam etti. Vitamin albümleri arasında Gökhan Semiz, aynı adla “Mikrop” adlı bir solo albüm çıkardı. Ardından grup adına peş peşe albümler gelmeye devam etti.

Gökhan Semiz, arkadaşlarıyla yaptığı son albüm olan “Deli Dolu”dan sonra hep özlemini çektiği rock müziğe daha yatkın bir solo albüm olan “İnan ki Teksin”i çıkardı. Grup, birlikte yola devam kararı alırken Gökhan Semiz’in 1998’de ani bir kazayla aralarından ayrılması tüm sevenlerini üzdü. Vefalı dostları Selçuk ve Emrah, Vitamin’in son albümü olan Gökhan’ın yazdığı son şarkıların olduğu “İyi Günler Türkiye” adlı albümü Gökhan’ın anısına çıkardılar.

Gökhan Sezim, 16 Ocak 1998’de arkadaşlarıyla rock müzik dinlemek için gittiği mekândan dönerken Bakırköy sahilde arabasının kontrolden çıkarak kenardaki demirlere çarpması sonucu elim bir kazanın öznesi oldu. Sanatçı ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Araçtaki diğer üç kişiden ikisi kazayı ağır yaralı olarak atlatırken aracın şoförü kazayı hiç yara almadan atlattı. Yüzde 80 oranında alkollü olduğu belirlenen sürücü Kemal Kölelioğlu ise çıkarıldığı Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ‘Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet’ vermekten tutuklandı. Semiz'in cenaze törenine katılmak için izin isteyen Kölelioğlu'na, hâkim izin vermedi.  29 yaşına bastığından altı gün sonra yaşamını yitiren Gökhan Semiz’in cenazesi Bağcılar Merkez Camisinden kaldırılarak Güngören Mezarlığına defnedildi.

Solo albümleri:

Mikrop (1992), İnan ki Teksin (1997).

Grup Vitamin ile çıkardığı albümler:

Bol Vitamin (1991), Grup Vitamin (1991), Yandık Desene (1992), Üşüttük (1993), Aşkın Gözyaşları (1994), Zeytinyağlı Yaprak Dolması (1995), Deli Dolu (Best of) (1996), İyi Günler Türkiye (1998) - (öldükten sonra arkadaşları tarafından çıkarıldı).

KAYNAKÇA: Gökhan Semiz (gokhansemiz.net, erişim: 18 Aralık 2015), Gökhan Semiz (webarsiv.hurriyet.com.tr, erişim: 18 Aralık 2015), Gökhan Semiz (blogspot.com.tr, erişim: 18 Aralık 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör