Ayça Tekindor

Televizyon Programı Sunucusu, Pop Müzik Yorumcusu, Oyuncu

Doğum
23 Haziran, 1972
Eğitim
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Keman Bölümü
Burç

Pop müzik sanatçısı, sinema oyuncusu, tv sunucusu. 23 Haziran 1972, İstanbul doğumlu Türk pop müzik sanatçısı. Aslen Bolulu olup, tiyatro ve sinema sanatçısı Çetin Tekindor’un yeğenidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Keman Bölümünü bitirdi. Aynı zamanda piyanoyu da iyi derecede çalmaktadır. Okul sonrası hemen profesyonel olarak vokalistliğe başladı. Başta Yeşim Salkım’a sahnede olmak üzere birçok sanatçıya albümlerinde vokal yaptı. O sırada kuzeninin yönlendirmesiyle yeni kurulan Eko TV’de Vj’liğe başladı. Burada yaptığı program “Ça Ça Ça Ayça” adlı program bugün bile kulaklardadır. Canlı yayınlanan bu program Kanal D’nin bulunduğu binada yapılmaktadır. O günlerde “Zaga” programını başlatmak isteyen Okan Bayülgen’in Ayça’yı program sunumu esnasında görmesiyle sanatçının yaşamı başka bir yöne doğru değişti. Zaga programında önce skeçte oyuncu olarak yer aldı, daha sonra canlı yayında keman çalmaya, orkestranın bir üyesi olmaya hatta programın açılışını ve tanıtımlarını yapmaya başladı. Bu şekilde milyonlarca izleyicinin karşısına çıkmaya başlayan Ayça, reklam filmlerinde oynamaya başladı.

Önce bir şeker firmasının seri reklamlarında oynayan sanatçı, daha sonra Mehmet Ali Erbil ile “Büyümüş de Küçülmüş” adlı dizide rol aldı. Küba’da çekilen ve başrolü Ferhan Şensoy’la paylaştığı “Şans Kapıyı Kırınca” adlı filmde Prenses Maria’yı canlandırdı. TRT’de “Dördüncü Duvar” adında bir çocuk yarışma programı sundu.

2004 yılında müzik dünyasına adımını atarak ilk albümü “Yıkılıyo”yu çıkardı. 2005’te “Hırsız Var” filminin müziğini seslendirdi ve “Çekicek Kulaklarımı” bir remix albüm olarak kendi adıyla piyasaya sürüldü. 7 Şubat 2008’de “Ciddiyete Davet” adlı albümünde Mete Özgencil’le çalıştı. 2009’da ise “Ayça” isimli single çalışması müzikseverlerle buluştu. 2010’da single çalışması “Yerse” müzikseverlerin beğenisine sunuldu. 8 Kasım 2013’te annesini kaybeden sanatçı sıkıntılı günler geçirdi. Basında psikolojik tedavi göreceği yönünde haberler yer aldı.

Albümleri:

Yıkılıyo (2004), Çekicek Kulaklarımı (2005), Ciddiyete Davet (2008), Bilmece (2009), Yerse (Single) (2010).

KAYNAKÇA: kadinmedya.com (20 Ekim 2015), antu.com (21 Ekim 2015),

bilgilersitesi.com (21 Ekim 2015), tiyatropedi.com (21 Ekim 2015), Ayça Tekindor’un acı günü (gazetevatan.com, 21 Ekim 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör