Selim İlkin

İktisatçı

Doğum
10 Ağustos, 1939
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

İktisatçı. 10 Ağustos 1939, Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten (1962) sonra ODTÜ İktisat asistanlığına atandı. 1964’te yüksek lisans ve doktora öğrenimi için Hollanda’ya gitti ve Lahey Institute of Social Studies ile Rotterdam School of Economics’te öğrenim gördü. Sonraki yıllarda Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğretim üyeliği yaptı. İnönü Vakfında da görev aldı. İktisat tarihi, uluslararası iktisat, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri alanlarında çalışmalar yap­tı, değişik akademik dergilerde makaleler yayımladı. Selim İlkin’in, İlhan Tekeli ile birlikte hazırladıkları on dört ortak kitabı bulunmaktadır. İlkin’in Tekeli ile ortak çalışmaların­dan biri, 1989 Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülünü aldı.

Cumhuriyetin Harcı adlı üç ciltlik çalışmada bir yandan az bilinen tarihi belgeleri tarih yazımının gündemine getirirken, diğer yandan ele alınan konuları, toplumun geçirdiği değişimi açıklayan kurumsal bir çerçeve içine oturtma kaygısını da taşıdılar. Böylelikle ortaya çıkan modernite projesinin yarattığı tablo, Osmanlı İmparatorluğu’nun dönüştürülmesiyle yeni bir ulus-devletin biçimlenmesinin değişik yanlarını anlattı.

BAŞLICA ESERLERİ (İlhan Tekeli ile):

İktisadi Kalkınma Hakkında Seçme Yazılar (F. Görün-M. Berk ile, 1966), Türkiye Ekonomi Bibliyografyası (S. Erdoğdu ile, 1969), Türkiye ve Avrupa Topluluğu 1 (1993), Kadrocuları ve Kadroyu Anlamak (2003), Cumhuriyetin Harcı / Kökten Modernitenin Doğuşu (cilt 1, 2003), Cumhuriyetin Harcı / Köktenci Modernitenin Ekonomik Politikasının Gelişimi (cilt 2, 2004), Cumhuriyetin Harcı 3 (2004).

KAYNAKÇA: Mücellidoğlu Ali Çankaya / Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler (c. VII, 1970, İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör