Süheyla Taşçıer

Senaryo Yazarı, Roman Yazarı, Gazeteci, Şair

Doğum
27 Kasım, 1958
Burç

Gazeteci, şair ve yazar, senarist. 27 Kasım 1958, Ankara doğumlu. Ankara’da gazeteciler sokağı olarak bilinen, Rüzgarlı Sokak’la 14 yaşında tanıştı. Amatör muhabirler yetiştiren Radyo Televizyon dergisinde çalıştı. Ardından “Okul” olarak nitelendirilen Barış gazetesinde çalışmaya başladı. İri siyah gözlerinde babasının gözleri yaşama kapandığında alfabeyi yeni sökmüştü. Ama verdiği sözü tutmuştu... Eve ekmek ve su götürüyordu. “Gazeteci olunmaz doğulur” diyen Şinasi Nahit Berker’den ve ustaları Nahit Duru ve Durul Salman’dan elleri titreyerek gazetecilik adına çok şey öğrendi. Siyasi 7 gün dergisinde yayımlanan “Türkiye’deki Bunalım”, “TRT’nin Yakasından düşün”, “Halk Eğitimi”, “Altındağ Halkını Tanıyalım” başlıklı yazıları usta yazar ve gazetecilerin dikkatini çekti.

Barış Gazetesinde yaptığı haberlerin ses getirmesi ve Ankara’da liselerarası şiir yarışmasında ikinci gelmesinden sonra, Hürriyet gazetesinin kapıları açılmıştı. “Büyük Deniz” dediği Hürriyet gazetesinde yine usta gazetecilerle çalışmaya başladı. "Yere düşen her şeyi harf olarak algıladım. Eve götürüp yeni sözcükler üretim” diyen Taşcıer, siyah okul önlüğü ile girdiği Rüzgarlı Sokak’ta, artık gazeteciydi. Basın denen organizma bu dokuyu ret etmemişti..Taşcıer, sağlık alanında yaptığı haberlerle ses getirirken ödüller de alıyordu.

12 Eylül darbesinde yazdığı "Yeni Hükümetle Yeni Zamlar" başlıklı haberi nedeniyle İstanbul sıkıyönetim komutanlığınca, üç gün süren sorgulama sonunda 10 gün gözetim altına alındı. Ayrıca Ankara sıkıyönetim komutanlığı, ASALA Esenboğa baskını haberiyle ilgili olarak Taşcıer’i günlerce sorguladı.

“Gençliğimi Ankara - İstanbul - İzmir sıkıyönetim komutanlıklarında ‘Niye bu haberleri yazdım, sorgularıyla geçirdim” diyen Taşcıer, 8 yıl Hürriyet gazetesinde çalıştı. Kanal D- Böyle Gitmez – Prizma.  Show TV -Temiz Eller, Kent TV Gece Vizyon programlarında özel haber muhabiri olarak çalıştı.

Ustası Cemal Süreya “Şair İstanbul’da yaşar” deyince 1988 yılında İstanbul’a geldi. İlk şiir kitabı, 1990 yılında yayımlanan, On İki Saatlik Sevgili’ yi, 1991 yılında yayımlanan ikinci kitabı "Yağmur Altında Sevişsek" izlemiştir. Son "Kitabı Tenimin Altındaki Tanrıçalar". Yakında dördüncü şiir kitabı ve ilk romanı "Zamansız Havalandı İncir Kuşları" okurlarıyla buluşacak.

Süheyla Taşçıer 2008 yılında,Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği, Bacıyan-I Rum (Anadolu Kadınları) adlı belgeselin metin yazarlığı ve senaristliğini de yapmıştır.

Bacıyan-I Rum ( Anadolu Bacıları) sinema filmi olarak yakında beyaz perdeye taşınacak. Yine kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansına "Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında" belgeselinin proje koordinatörlüğünü yaptı. Metin Yazarlığını ve Senaristliğini yaptığı sinema filmi projesinin de çekimleri 2011 Haziran'da yapıldı

Taşçıer, şiirlerinde erotik konulara yer vermesi nedeniyle “erotik şair” olarak tanındı. Sağlık alanında yaptığı haberlerden dolayı TV dalında yedi ödül aldı.

Halen hayatını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Süheyla Taşçıer'in Taşçıer’in Cem adında bir oğlu vardır.

“On beş yıl sonrasının şiirini yazıyor. Türkiye’de erotizmi şiirleştiren ilk kadın şair. Dünyada Sappho, Türkiye’de Süheyla.” (Cemal Süreya)

“Yaşınız ne olursa olsun, bir kadına ‘hovardalanıyorsanız’ onda görmek istedikleriniz Taşcıer’in dizelerinde açık yüreklilikle sıralanmış oluyor. Duyarak okuyunca o erotik yapı içinde gerçekleri görüyorsunuz.o gerçekler ki, yürekli abartısız ve yalın ve duru; öylesine sımsıcak kucaklıyor ki sizi sahte ve sahteciliğe yüz vermiyorsunuz. ‘Seni ve / Yüzündeki maskeni / Sıyırıp attım / Senin gibi / Ölü olan denize’. Süheyla Taşcıer düşünce namusu sağlam, gerçekçi geleceğe seslenen içtenlikli bir şairimiz.” (Lütfi Kaleli)

ESERLERİ (Şiir):

12 Saatlik Sevgili (1990), Yağmur Altında Sevişsek (1992), İntiharım Sümen Altı (2005), Tenimin Altındaki Tanrıçalar (2008).

KAYNAKÇA: Maskeli Baloda Çıplak Dolaşıyorum (Kadınca, Mart 1990), Her Taşın Altında Erotizm (Nokta, Mart 1990), Beyne Apış Arasına Kelepçe Vurulursa (Cumhuriyet Kitap, 16.3.1990), Bedihan Tamsöz / Osmanlıdan Günümüze Kadın Şairler Antolojisi (1994), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006) - Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 6, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013).

KALBİM ERİDİ

 

KALBİM ERİDİ

 

SÜHEYLA TAŞÇIER

 

önce

taze biçilmiş çim kokusu

gök mavi

 

sonra

gök kızardı

 

yayılırken elma kokusu

acı badem kokusu çekti

aşeren gebe kadınları

 

taşmadı ocaktaki süt

yangın çıkmadı

 

sabah

sabah

kim kavurdu soğan

 

yapraklar öpüşmedi rüzgarla

kuşlar ötmedi

 

aylardan mart

sarı temmuz oturdu

tez elden ağustos sıcağı

 

anne

güneş gülümsüyor

bizi çağırıyor oğul

hep beraber gidiyoruz

baban

ablan

ağabeyin

güneşe

güneşe gidiyoruz

bak arkana

komşular da geliyor

 

anne koş elma bitecek

 

kalbim eridi

soğuk su yakar mı

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör