Safiye Ali

Tıp Doktoru

Doğum
02 Şubat, 1891
Ölüm
Eğitim
Amerikan Kız Koleji
Burç
Diğer İsimler
İlk Türk Kadın Doktor

İlk Türk Kadın Doktor (D. 2 Şubat 1891, İstanbul – Ö. 1952, Almanya). Osmanlı Döneminde çeşitli hizmetleriyle tanınmış bir aileye mensuptur. 6 kişilik ailenin en küçük ve en zeki kız çocuğudur. Amerikan Kız Koleji’nde öğrenim görmesinin yanı sıra özel derler aldı.

Balkan Savaşları döneminde cepheden getirilen yaralıları gördü ve doktor olmaya karar verdi. Ancak maddi yetersizlikler ve o dönemin şartları tıp okuma isteğini sınırladı. Hangi kapıyı çalsa ‘’Tıp Fakültesine kadın öğrenci alamayız’’ sözüyle karşılaşsa da Kafaya koymuştur bir kere doktor olacaktır.

Buna rağmen yılmayarak çalışkanlığı ve başarısıyla dikkat çeken Safiye Ali, dönemin Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Şükrü Bey’in desteğiyle tıp eğitimi almak üzere Almanya’ya gitti.

Almanya’da kadın ve çocuk hastalıkları üzerine ihtisas yaptı. Bu yıllarda açlık ve sefaletin en dibini gördü.

Günlüğünde şu not vardır;

‘’Çöpten çıkarıp geceleri yediğim ekmek hiç ağrıma gitmiyor.

Ülkemde tıp fakültesi varken buralarda olmam daha çok ağrıma gidiyor.

Ne olursa olsun ülkeme doktor olarak döneceğim.’’

Dediğini yaptı. Kurtuluş Savaşı’nın son günlerinde yurda döndü ve hemen işe başladı. Cağaloğlu’nda açtığı klinikte; ayrıca süt ve bakımevlerinde hizmet verdi. Fakat kadın olduğu için ilk zamanlar kimse gelmiyordu. Halbuki kadın ve çocuk hastalıkları doktoruydu.

Aşağılamalara, dışlamalara ve hakaretlere aldırmadan, pes etmeden devam etti.

Fakir ailelerin kadınlarını ve çocuklarını evlerinde ücretsiz tedavi etti. Eline geçen ilk parayla süt ve bakım evini açtı.

Dönemin ünlü doktorlarından Besim Ömer Paşa, Akil Muhtar, Operatör Emin Bey gibi isimlerden büyük destek gördü. Türkiye’yi yurtdışındaki tıp kongrelerinde temsil etti.

Hasta ve zayıf çocuklar için Hilal-i Ahmer muayenehanesini kurdu. Direnerek, kadınların tıp fakültesine alınmalarını sağladı. Ülkenin tıp eğitimi veren ilk kadını oldu.

Sağlık sorunları nedeniyle eşiyle birlikte gittiği Almanya’da İkinci Dünya Savaşı yaralılarını tedavi etti.

Yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayan Safiye Ali, 1952’de hayatını kaybetti.

Almanya’da tıp eğitimi aldığı hastanede ılık bir bahar günü hayata gözlerini yumarken şu sözleri söylemişti:

“Kadınlar size emanet… “

İşte Safiye Ali böyle bir yüce gönüllü kadındı.

 

Almanya'da Bir Sokağa Türkiye'nin İlk Kadın Doktoru Safiye Ali'nin Adı Verildi

 

Almanya'nın Dortmund kentinde bir sokağa Türkiye'nin ilk kadın tıp doktoru olan ve Wülzburg Üniversitesini birincilikle bitiren Safiye Ali'nin adı verildi.

Safiye Ali'nin isminin verildiği sokakta düzenlenen törene, Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Taylan Aydın, kentin yerel yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törende yapılan konuşmalarda, Türkiye'nin ilk kadın tıp doktoru olan ve 1. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da tıp eğitimi alan, 2. Dünya Savaşı boyunca yine Almanya'da doktor olarak çalışıp Dortmund şehrinde vefat eden Safiye Ali'nin hayatı anlatıldı.

Dortmund Belediye Meclis Üyesi Emre Güleç, Safiye Ali'nin kaybolan mezarını iki yıl önce tespit etmelerinin ardından Dortmund Belediyesinin kendisine büyük bir ilgi gösterdiğini belirtti.

Dortmund Belediyesinin hem mezarının yapımını başlattığını hem de "Safiye Ali Tıp Ödülü"nü hayata geçirdiğini aktaran Güleç, şu değerlendirmede bulundu:

"Daha önce bu sokağın ismi, 2. Dünya Savaşı'nda görev alan bir Nazi subayının ismini taşıyordu. Şehrimizdeki bu sokağın isminin değiştirilerek Safiye Ali isminin verilmesi bizleri gururlandırdı ve çok mutlu etti. Safiye Ali gerek kadın hakları konusunda yaptığı çalışmalarla, gerek tıp alanında yaptığı çalışmalarla hem Türk hem Alman toplumuna örnek oldu."

Dortmund Belediyesinin 2024'te ilk kez "Safiye Ali Tıp Ödülü"nü vereceğini belirten Güleç, Ali'nin mezar çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Almanya'da bir sokağa Türkiye'nin ilk kadın doktoru Safiye Ali'nin adı verildi (internethaber.com, 16.08.2023).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör