Hilal Kaplan

Sosyolog, Gazeteci, Yazar

Doğum
15 Ağustos, 1982
Eğitim
Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü
Burç

Gazeteci-yazar, sosyolog. 15 Ağustos 1982, İstanbul doğumlu. Ailesi 1970’lerde Çankırı’dan İstanbul’a taşındı. Liseyi Anadolu lisesinde okudu. Ardından Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü (2004) bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde 2006 yılında yüksek lisans yapmaya başladı; “Türkiye’nin ‘Ölmeyen’ Babası Üzerine: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası” adlı tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Psikolog olarak çeşitli yerlerde görev yaptı.

Hilal Kaplan, öğrenimine devam ederken hem okulunda hem de sivil toplum örgütlerinde toplumsal/siyasal çalışmalarda bulundu. Şubat 2008’de başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılması sonrasında yayımlanan pek çok bildirinin açtığı tartışma ortamına o da iki başörtülü arkadaşı ile “Söz Konusu Özgürlükse Hiçbir Şey Teferruat Değildir: Biz Henüz Özgür Olmadık” başlığı ile yayınlanan manifesto niteliğinde bir metinle dahil oldu.

Sonradan da pek çok sivil toplum inisiyatifinde gönüllü olarak çalıştı, gelen talepler doğrultusunda çeşitli kuruluş ve derneklerde dersler verdi

2007 yılında sosyolog ve “Taraf” gazetesi yazarı Suheyb Öğüt ile evlendi. 3 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve “Barış Süreci”ni yönlendirecek olan 63 kişilik “Akil İnsanlar” listesine Ege Bölgesi’nde çalışmak üzere girdi.

2009 yılında Taraf'ta başladığı köşe yazarlığına şu anda Yeni Şafak gazetesinde devam etmektedir.

ESERLERİ:

Henüz Özgür Olmadık (Havva Yılmaz ve Neslihan Akbulut ile, 2008), Türkiye’nin Ölmeyen Babası: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası (2011), Rojbaş, Parev, Şalom, Merhaba, Selamün Aleyküm (2014),

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör