Mehmet Necati Akgün

Tıp Profesörü, Rektör, Akademisyen

Doğum
25 Aralık, 1921
Eğitim
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’
Burç

Tıp profesörü, akademisyen, yönetici, Ege Üniversitesinin 6. Rektörü (D. 25 Aralık 1921,  Aydın - Ö. 4 Ocak 2017, İzmir). İbrahim Akgün Bey ve Hayriye Hanımefendinin oğullarıdır. İlköğrenimini 1932 ve orta öğrenimini 1937 yıllarında Aydın’da tamamladıktan sonra lise öğrenimini İzmir Erkek lisesinde yaparak 1940 yılında mezun oldu. Yüksek öğrenimi için 1940 yılında Sağlık Bakanlığı adına bir Leyli Tıp Talebe Yurdu öğrencisi olarak girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden, Sağlık Bakanlığı’nın, son sınıfları Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne nakletmesi nedeniyle 1946 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden tıp doktoru olarak mezun oldu. Aynı yıl asistan olarak göreve başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji kürsüsünde 1949 yılında doktora eğitimini tamamlayarak fizyoloji doktoru ve 1952 yılında üniversite doçenti unvanlarını aldı.

Doç. Dr. M. Necati Akgün, 1958 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Kürsüsü doçentliğine atanarak bu kürsünün kurucu öğretim üyelerinden birisi oldu. 1958 yılında da profesör unvanını alarak bu kadroya atandı ve kürsü başkanı oldu. Prof. Dr. M. Necati Akgün bu esas görevinin yanında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Yüksek Hemşire Okulu fizyoloji öğretim üyelikleri ile Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu fizyoloji ve spor fizyolojisi öğretim üyeliklerini ek görevli olarak yürüttü. Ayrıca yurt dışında 1949-1951 yıllarında Paris Üniversitesi fizyoloji kürsüsü, 1959-1961 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Pensylvania Üniversitesi fizyoloji kürsüsü ve 1967-1968 yıllarında da Amerika Birleşik Devletleri California Üniversitesi San Francisco Tıp Merkezi Kardiyovasküler Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı.

 Prof. Dr. M. Necati Akgün 1961-1964 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve 1974-1977 yılları arasında da Ege Üniversitesi’nin 6. Rektörü olarak görevde bulundu. Bunların yanı sıra; Prof. Dr. Necati Akgün 1975-1976 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, 1976-1977 yılları arasında TRT Yüksek Seçim Kurulu üyeliği, 1983-1989 yılları arasında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Başkanlığı, 1980-1997 yılları arasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu üyeliği, 1966-1970 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi yönetim kurulu üyeliği, 1972-1978 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sağlık Spor Komisyonu üyeliği, 1972 -1978 yılları arasında TÜBİTAK Tıp Araştırma Komitesi üyeliği görevlerinde bulundu. Prof. Dr. M. Necati Akgün, Türkiye Spor Hekimliği Derneğinin kurucusu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Ege Sosyal Araştırma Vakfı üyesi idi. Türkiye’de ilk defa Spor Hekimliği Bilim Dalı Ege Üniversitesinde Prof. Dr. M. Necati Akgün tarafından kuruldu.   Türkiye’de ilk defa Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Ege Üniversitesi’nde Prof. Dr. Necati Akgün’ ün Rektörlüğü zamanında kuruldu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören Ege Üniversitesi 6. Rektörü Prof. Dr. Mehmet Necati Akgün,  5 Ocak 2017 günü İzmir'de hayatını kaybetti. Prof. Dr. Akgün için EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar- MÖTBE- Kültür Merkezi’nde 05 Ocak 2017 Perşembe günü tören  düzenlendi.

Törene, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun,  Bornova Belediye Başkanı Atila Olgun, Prof. Dr. Necati Akgün’ün oğlu İbrahim Akgün, Ege Üniversitesi önceki dönem rektörleri Prof. Dr. Ülkü Bayındır ve Prof. Dr. Candeğer Yılmaz öğrencileri ve mesai arkadaşları katıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, “Çok değerli bir hocamızı kaybettik. Ege Üniversitesi ailesi olarak son derece üzgünüz. Necati hoca ile 74 yılında tanıştım. Daima iyilik yapan, iyilik dağıtan bir insandı. Allah’tan kendisine rahmet diliyorum, Akgün ailesine ve Ege Üniversitesi ailesine sabırlar diliyorum” dedi.

Törende konuşma yapan oğlu İbrahim Akgün, “Böyle bir  babaya sahip olduğum için Tanrı’nın bana bir ayrıcalık sunduğunu düşünüyorum. Hayatım boyunca bunun onurunu ve gururunu yaşadım. Babam mesleğine ve insanlara çok değer verirdi. Babamın birçok insanın hayatına önemli katkı ve hizmetleri oldu. Ege Üniversitesi’ne çok büyük hizmetleri oldu. Bu vesileyle sizlere teşekkür eder, hepinize saygılarımı sunarım” diye konuştu.

Ege Üniversitesi önceki dönem rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise “Ege Üniversitesi spor fizyolojisi bölümünü açan ilk hocadır. İlkler yapan yöneticidir. Ege Üniversitesi  ulu bir çınardır. Bu çınar maalesef yapraklarından birini daha düşürdü” diye konuştu.

 Prof. Dr. Ülkü Bayındır ise, “Yokluğu doldurulamayacak değerli bilim adamı her zaman saygıyla  anacağımız insandı” diye konuştu.

Törenin ardından Prof. Dr. Akgün’ün naaşı; Alsancak Hocazade Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Gülbahçe Mezarlığında  toprağa verildi.Kaynak: Prof. Dr. Necati Akgün, son yolculuğuna uğurlandı

1989 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesinin Spor Hekimliği Onur Ödülü ve 1990 yılında I. Spor Bilimleri Ulusal Sempozyumu Spor Hekimliği Hizmet Ödülü sahibi olan Prof. Dr. M. Necati Akgün İngilizce ve Fransızca biliyordu.

Prof. Dr. M. Necati Akgün'ün 5 kitap, 22 makale ve 8 bilimsel tebliği bulunuyordu.  Prof. Dr. M. Necati Akgün’ Ün İbrahim Akgün adında bir oğlu vardır.

KAYNAKÇA: Türkiye'de spor hekimliğinin kurucusu, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nun efsane hocası, eski Ege Üniversitesi Rektörü ve eski Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necati Akgün vefat etti (DHA, hurriyet.com.tr, 04.01.2017), Ali İhsan Mimtaş / Necati Akgün hayatını kaybetti (İzmir, Ege Ajans - haberinioku.com, 05.01.2017), Prof. Dr. Necati Akgün, son yolculuğuna uğurlandıKaynak: Prof. Dr. Necati Akgün, son yolculuğuna uğurlandı (medyaege.com.tr, 05.01.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör