Tamilla Aliyeva

Edebiyat Araştırmacısı, Öykü Yazarı

Eğitim
Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü

Öykücü, edebiyat araştırmacısı. 1951, Beylekan bölgesi / Azerbaycan doğumlu. Tam adı Tamilla Abbashanlı-Aliyeva. Ortaöğrenimini bitirdikten sonra Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Dört yıl Amerikan edebiyatı alanında doktora eğitimi alarak “Azerbaycan Amerikan Edebiyatı İlişkileri” konulu doktora tezini tamamladı. Bakü Devlet Üniversitesi Dünya Edebiyatı Bölümünde başöğretim üyesi, yardımcı doçent olarak görev yaptı. 1998’de doçent unvanını aldı.

Öykü kitaplarının yanı sıra Amerikan edebiyatı hakkında C.F. Kupper adlı bir incelemesi, 2003 yılına kadar yüz üç bilimsel makalesi, antik dönem hakkında bir programı basıldı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılan uluslararası sempozyumlar dahil olmak üzere kırk kadar sempozyuma, KKTC’deki iki kongreye katıldı. 1998-2002 arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi TDE Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Bakü Devlet Üniversitesi Dünya Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Makaleleri İsviçre ve Azerbaycan dergilerinde yer aldı.

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Anneler Diyor ki (1997), Koy Annem Ağlamasın (1998), Vatan Deyip Ölüyorum (1998), Vatanımda Vatanımı Özledim (2003).

İNCELEME: C.F. Kupper (1997).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör