Nejat Eren

Eğitimci, Gazeteci, Yazar

Doğum
25 Eylül, 1950
Eğitim
Selçuk Eğitim Enstitüsü
Burç

Eğitimci, gazeteci, yazar. 25 Eylül 1950 tarihinde Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde doğdu. İlkokul tahsilini 1961 yılında Gündoğmuş İlkokulunda tamamladı. 1963 yılında Devlet Parasız yatılı imtihanlarını kazanarak kaydolduğu Antalya Aksu İlköğretmen Okulunu 1968 yılında birincilikle bitirdi. İngilizceyi kendi gayretiyle öğrendi.

İlk görev yeri Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Kömürçukuru köyü oldu. Bu okulda üç sene öğretmenlik bir sene de idarecilik yaptıktan sonra Hatay’ın Merkez ilçesine bağlı Hanyolu köyüne atanarak burada da dört yıl çalıştı.

Öğretmen okulundan mezun olduğu yıllarda meslek lisesi mezunlarının üniversite imtihanlarına girme hakkı yoktu. Bu nedenle 1971 yılında Antalya Lisesini dışardan bitirerek “Lise Diploması” aldı.

 1974 yılında üniversite imtihanlarına girmeyi başarabildi. 1975-1976 öğretim yılında, Selçuk Eğitim Enstitüsü Mektupla Öğretim (Şimdi Açık Öğretim) “İngilizce Bölümünü” kazandı. 1978 yılında bu bölümden mezun oldu. 1994 yılında da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İngilizce Bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

1977 yılında, doğum yerindeki Gündoğmuş Merkez İlköğretim Okuluna Sınıf Öğretmeni olarak atandı.  Dört yıl burada çalıştıktan sonra denklik işlemlerini yaptırdıktan sonra, 1980 yılında orta öğretime geçti. Orta öğretimde ilk atandığı okul Konya İli Endüstri Meslek Lisesi oldu. Burada çok kısa bir dönem İngilizce öğretmenliği yaptı. 25 Mart 1980 Tarihinde yine kendi doğduğum ilçem Antalya’nın Gündoğmuş Lisesine Müdür olarak atandı.

1980 yılında bu görevde iken kısa bir müddet bu ilçenin kaymakam vekilliği görevinde bulundu. 1981 yılında Antalya İmam Hatip Lisesi İngilizce Öğretmenliğine atandı.  Bu okulda dört sene çalıştıktan sonra 1983 yılında Antalya Merkez Anadolu Lisesi İngilizce öğretmenliğine atandı. Bu okulda da on üç yıl çalıştı.

1989 yılında devlet tarafından İngilizce öğretim teknikleri ve metodolojisi eğitimi almak üzere Danimarka’ya gönderildi. Kendi branşı olan İngilizcede Öğretim Teknikleri üzerinde Milli Eğitin Bakanlığı ve üniversitelerin tertip ettiği birçok seminerlere katıldı. İngilizce öğretim teknikleri ve metodolojisi alanında, formatör “usta öğretici” sertifikası sahibi olarak beş yıl boyunca ülke genelinde İngilizce öğretmenlerine İngilizce seminerleri verdi.

Yurt içi çalışmalarının yanı sıra yurt dışı eğitim ve yayın faaliyetleriyle yoğun çalışmaları oldu. Kazakistan’da bulunan Türk-Kazak Yesevi Üniversitesi uluslararası iletişim fakültesinde 2003 yılında belli bir müddet İngilizce öğretim görevlisi olarak ders verdi. 27 yıllık resmi devlet öğretmenlik görevini olarak tamamlayıp 1995 yılında Antalya Anadolu Lisesinden kendi isteğiyle emekli oldu.

1995- 2005 yılları arasında Yeni Asya gazetesi bünyesinde “Ege Bölge Temsilcisi” olarak, bu bölgedeki on bir ili kapsayan görev sahasında devamlı seyahatlerde bulunup, seminer ve konferanslar verdi.  Halen “Eğitimde Emeklilik olmaz!” parolasıyla Türkiye çapında özellikle üniversite öğrencilerine seminer, konferans ve rehberlik çalışmalarıyla eğitim hizmetlerine ara vermeden devam etmektedir.

25.12.2005 tarihinde Eğitimciler Birliği Vakfı Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. İki yıla yakın bir süre bu vakfın genel başkanlığı görevini yürüttü. 25 Mayıs 2008 yılından itibaren sekiz yıl Yeni Asya Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

İlk Yurt dışı ziyareti resmi ve mesleki bir seminer için Kasım 1989 tarihinde Danimarka’ya olmuştu. O günden bu güne, başta; Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Avustralya, Almanya, İngiltere, Fransa, Avusturya, Mısır gibi, dünyanın beş kıtasında kırka yakın ülkeye gitti. Bu ziyaretleri halen devam ediyor.

Bediüzzaman Said Nursî’nin “Risalei Nur külliyatıyla 1970 yılında ilk görev yeri olan Hatay’ın İskenderun ilçesine (Şimdi Belen ilçesine)  bağlı Kömürçukuru köyünde tanıştı. O zamandan bu yana bu külliyatı okumaya ve bunlardan aldığı görüşleri anlatmayı Yeni Asya gazetesindeki Hasbihal köşesinde haftalık yazılarla sürdürüyor. Ayrıca ata ocağı Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde yayın yapan “Zirvedeki Sevda Gündoğmuş” adlı mahalli gazetede de; “Güzle Köşkünden Esintiler” köşesinde haftalık yazılar yazıyor. 

Nejat Eren, evli ve ikisi kız,  ikisi erkek olmak üzere dört çocuk babası, altı çocuk dedesidir.

KAYNAK: Nejat Eren Bilgi Teyidi (Ekim 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör