Hacı Kadri Mermutlu

Kanaat Önderi, Hayırsever, İş İnsanı

Doğum
Ölüm
31 Aralık, 1988
-
Diğer İsimler
Dişçi Hacı Kadri Bey

Diyarbakır'ın son dönem saygın şahsiyetlerinden (D. 1928, Diyarbakır - Ö. 31 Aralık 1988). Diyarbakırlıların Dişçi Hacı Kadri Bey olarak tanıdıkları zat, son derece sevilip sayılan bir kişiydi. Hemen hemen tüm eski Diyarbakırlılar onu ya yakından tanımış ya da adeta menkıbeleşen veya fıkralaşan anılarıyla adını mutlaka duymuşlardır. Her meslekte ve kademede binlerce insanın dostluğu ve güvenini kazanmış bir şahsiyet olup, pek çok kişi onu sık sık ziyaret eder, dertlerini onunla paylaşır, istişare ederek onun görüşünü öğrenmek isterlerdi. Birçok kişinin üzerinde dostluğu  etkili olmuştur.

Öyle ki; Diyarbakır'da kendisini çok yalnız ve çaresiz hisseden herhangi bir kimse, "Hacı Kadri abim var!" diyerek teselli olabiliyor, onun varlığından güç alabiliyordu. İl dışından Diyarbakır'a eğitim için gelen birçok genç, Hacı Kadri Hey ile tanışınca artık kendisini gurbette hissetmiyor, Diyarbakır'ı kendi şehri gibi görebiliyordu. Onun için yüreği Diyarbakır kadar büyük, tüm Diyarbakırlıları içine sığdıracak kadar genişti, denilebilir. Son derece tatlı dili, nüktedan kişiliği, samimiyeti ve hele iyilikseverliğiyle herkesin gönlünde taht kurmuş bir kişiydi.

Sempatikliğinin yanında cömertliği, cesareti ve samimi dindarlığı ona karşı duyulan sevgi ve saygının başlıca nedenleridir. Hacı Kadri Mermutlu, tarikatte Kadirî’ydi fakat her meşrep ve tarikten Müslümanla aynı derecede yakınlık halindeydi. Kendisi herhangi bir taassup eseri göstermediği gibi meşrep taassubu gösterenlere de hoş bakmazdı. Kucaklayıcı bir yapısı vardı. Bu özelliği ile sadece Diyarbakır’da değil Türkiye’nin her köşesinde bulunan geniş bir dost çevresi kazanmıştı. Yaşadığı sürece Diyarbakır’ı sevgisiyle aydınlatan Hacı Kadri Mermutlu’yu, ölümünden yıllar sonra bile onu tanımış olanların hâlâ hasretle anarlar.

31 Aralık 1988 günü, yaşlı denmeyecek bir yaşta (60 yaşında) ebedi âleme intikal etti. Hacı Kadri Bey'in vefatı Diyarbakır için büyük bir kayıp oldu ve şehirde büyük bir teessür yarattı. Cenazesi, siyasi cenazeler dışında, sivil cenazeler arasında meşhur Şeyh Güzel’den sonra -son derece soğuk ve karlı bir gün olmasına rağmen- en kalabalık cemaatle kaldırılmıştı. 4'ü erkek, 3'ü kız, 7 çocuk babasıydı. 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör