Cavit Ersen

Roman Yazarı

Doğum
29 Mart, 1921
-
Ölüm
21 Ocak, 2003
-
Burç

Romancı (D. 29 Mart 1921 - Ö. 21 Ocak 2003). Babası Gümüşgerdanoğlu Mü’min Hasan Efendi’nin oğlu Muallim Ömer Nazım Beğ’dir. Annesi şair Süreyya Hanım’dır. Çeteler adlı oyunu 9 Ocak 1949’da Adana Halkevi’nde sahnelendi. Eser büyük bir ilgi gördü ama kendisi de Halkevinden uzaklaştırıldı. Bunun üzerine Adana Şehir Tiyatrosunun kuruluşuna öncülük etti. Burada Taşkınlar Lokali, Melekler ve Şeytanlar isimli oyunları temsil edildi. Millî uyanışı yansıtan Cephe Gerisi isimli eseri de sahnelendikten sonra Adana Şehir Tiyatrosuna veda etti.

Adana’dan geldikten sonra İstanbul’da kurduğu tiyatro ödenek yokluğundan kapandı. 1956’da Yeni İstanbul’da gazeteciliğe başladı 1969’a kadar bu gazetede muhabirlik ve sekreterlik yaptı. 1969 senesinde Babıali’de Sabah gazetesine geçti. Kızıl Zindanlar romanı Babıali’de Sabah gazetesinde tefrika edilince büyük bir ilgi gördü. Bu gazetelerde Nizamettin Nazif (Tepedelenlioğlu), Arif Nihat Asya, Tarık Buğra, Necip Fazıl Kısakürek, Ergun Göze gibi ünlülerle birlikte yazdı. Daha sonra Hergün gazetesinin kadrosunda yer aldı, bu gazetede İlhan Darendelioğlu, Tahir Kutsi, Abdurrahim Balcıoğlu, Necdet Sevinç, Mehmet Emin Alpkan, İrfan Atagün ve Ömer Öztürkmen gibi isimlerle birlikte çalıştı.

Romanlarını yazdığı Kanlıca’daki evi elinden alınınca ekonomik sıkıntı içine düştü. Yaşamını sürdürebilmek için bir taraftan öğretmenlik yaparken diğer yandan daha çok yazmak zorunda kaldı. Türk eğitiminin iyileştirilmesi için önemli eserler kaleme alan yazar, ödüllendirileceğine 29 Mart 1956 tarihinde (Menderes dönemi) öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırıldı. Artık sadece kalemiyle geçinen Cavid Ersen’in durup dinlenmeksizin yazdığı romanlarını ardı ardına yayımladı. Hayatının son on yılını bir huzurevinde yapayalnız geçirdi. Hiç kimsenin arayıp sormadığı Cavit Ersen’in öldüğü ancak bir ay sonra duyuldu. Öldüğünde cebinden sadece on milyon çıktı. İlk romanı olan Aşkın Gözyaşları ile Mefkureci Öğretmen isimli kitabı henüz yayımlanmadı.

Cavid Ersen’in ‘Kızıl Zindanlar’ı, gençlerimize ve insanlarımıza musallat olan büyük tehlikenin, en temiz üslûp, milliyetçi, vatancı niyet ve usta romancı tekniği ile, edebiyata, romana geçişidir. Yılan ağzından inci damlatılır gibi göz boyamaya yönelmiş, Türk neslini yıkmaya kasıtlı, çok eski düşmanın, bugün içerde ve dışarda dost görünmeye kalkan çehresini, maskesi sökülmüş canavarlar halinde Cavid Ersen’in ‘Kızıl Zindanlar’ında görünüz... İlerde bir gün, Kızıl Zindanlar’ın, bütün nurlara, insanlıklara, bütün nimetlere kafa tutan bir istibdat rejimi uşaklarına karşı Türklerin, her zamanki gibi şuurlu bir mukavemet cephesi kurabileceğini savunan vesikalarla hazırlandığını düşünerek, kapalı berzahlara düşmemek için, bu romanın ruhuna, mânâsına giriniz...” (Ahmet Kabaklı)

Gün olur, bir gecekonduya sığınır. Soğuktan titreyen çocuklarıyla perişan olur. Lamba ışığında roman yazmaya devam eder. Bir çok çileler çeker, acılar yaşar, ama her şeye rağmen azminden, sebatından ve inandığı, hak bildiği davasından asla ayrılmaz. Az eşyalı gecekondusunda soğuktan titreyen çocuklarıyla perişan olur, lâmba ışığında çalışır, roman yazar. Yaşama ümitleri kaybolan aile fertleri dağılır. Yuvası yıkılan Ersen, çırpınır ama ne devlet kademelerinde ne de özel sektörde hiçbir iş bulamaz.” (Mehmet Nuri Yardım)

ESERLERİ:

ROMAN: Günahkâr Sokaklar (1944), Melekler ve Şeytanlar, Annesini Kurtaran Kahraman Çocuk, Fakirler, Vefasız, Mektup, Osman Gazi, Orhan Gazi, Selahaddini Eyyubi ve Murad Hüdavendigâr, Fatih Sultan Mehmet, Battal Gazi, Kızıl Zindanlar (1967), Kara Zindanlar (1970), Zindanlar (1971), Başbuğ, Fadime, Hürriyet Mücadelesi, Beyaz İhtilal, Boğata ve Hepimizin Kavgası.

FİKİR: Gün Doğarken (1954), Benim Üniversitem.

ŞİİR: Fakirler (9145), Mektup (1945), Sefiller (1945).

OYUN: Çeteler, Cephe Gerisi (trajedi, 5 perde), Taşkınlar Lokali (üç perde).

Ersen‘in ayrıca Milli Eğitim Bakanlığından tavsiyeli ders kitapları vardır.

HAKKINDA: Mehmet Nuri Yardım / Edebiyatımızın Güleryüzü (2002).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör