Osman Pazarlı

Eğitimci, Yazar

Ölüm
08 Temmuz, 1981
-

Eğitimci, yazar (D. 1896, Pazarcık / Bulgaristan - Ö. 8 Temmuz 1981). İlköğrenimini doğduğu ilçede, orta ve yükseköğrenimini İstanbul’da tamamladı. Felsefe ve sosyoloji alanındaki bilgilerini genişletmek için Batı ülkelerinde etütler yaptı.

Yazar, 1916 yılından itibaren maarifin her dalında vazife görmüş, Bakanlıkta şube müdürlüğü ve müfettişlik yapmış, millî eğitim ve lise müdürlüklerinde bulunmuş, 40 yıldan fazla bir süre ile öğretmen okulları ve liselerde felsefe öğretmenliğinde çalışmıştır, son vazifesi olan İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Din Psikolojisi ve Ahlâk hocalığından sonra 55 sene süren meslek hizmetinden ayrılmıştır.

 

İslamda Ahlak kitabının arka kapak yazısı:

 

“Osman Pazarlı felsefe ve sosyolojiye dair 15 eser yazmıştır. Bu defa yayınlanan İslâmda Ahlâk kitabı işte bu uzun meslek ve hayat tecrübesinin eseridir. Yazar 390 sayfa tutan bu eserinde İslâm ahlâkının bütün problemlerini 3 büyük bölüm halinde derinliğine ve genişliğine incelemektedir. Bugüne kadar yeni görüşlere sırt çevirmiş olan geleneksel ahlâk anlayışlarını bir tarafa bırakarak, çağdaş bir Türk Müslümanın uyması gerekli ahlâkî kuralları açıklamakta; İslâmlığın bu alandaki emirlerini Batı dünyasının ahlâk sistemleriyle karşılaştırarak, bugünün insanının istediği ve aradığı ahlâkî esasları göstermeye çalışmaktadır. Yazar, evvelce yazdığı ve bu serimizde yayımladığımız Din Psikolojisi kitabında dinî olayın objektif yönlerini göstermiş, eylem ve işlemlere ait objektif yönlerini de bu eserinde tamamlamıştır.”

 

ESERLERİ:

 

Çocuklarımıza Ahlâk Dersleri, Din Eğitimi ve Öğretiminde Genel Metotlar, Felsefe Ödevleri, Gençlerimize Ahlâk Dersleri, İslâm’da Ahlâk, Köy ve Şehir İlkokulları İçin Öğretmenin El Kitabı, Mantık, Metinlerle Felsefe Tarihi, Psikoloji Dersleri, Sosyoloji, Yurttaşlık Bilgisi, Din Psikolojisi (1982).

Ayrıca lise ve dengi okullar için ders kitapları vardır.

 

KAYNAK: Cemil Çiftçi / Maraşlı Şairler Yazarlar Alimler (2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Seda Pazarlı (Bilgi teyidi, 16.01.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör