Muammer Taylak

Gazeteci, Yazar

Doğum
Ölüm
26 Eylül, 1999
-
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gazeteci-yazar (D. 1927, Ankara – Ö. 26 Eylül 1999). Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek 1952 yılında Ankara Barosuna kaydoldu. 1946 yılından itibaren ölümüne kadar basın sektöründe çalıştı. Ulus, Yeni İstanbul, Akşam, Son Posta, Tercüman, Milliyet, Demokrat, Yeni Gün, Hergün, Yeni Ufuk, Ortadoğu gazetelerinde çeşitli görevlerde bulundu. 1962 yılında Yankı dergisini çıkardı. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) gene sekreter ve Sanayi Bakanlığında müşavir olarak görev aldı. Uzun süre MHP’nin basın müşavirliği görevini sürdürdü. Alparslan Türkeş’in ölümünden sonra ‘Fotoğraflarla Türkeş Albümü’ ve ‘Ölümünden Sonra Basında Türkeş’ adlı iki derlemesi yayımlandı.

Muammer Taylak’ın ölümü üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yayımladığı bildiride; “Uzun yıllar Türk basın, fikir ve yayın hayatına çok değerli hizmetler veren; basın şeref kartı sahibi, yine uzun müddetten bu tarafa da partimizin basın müşavirliği görevini yürütmekte olan değerli gazeteci, mümtaz insan ve kıymetli Türk milliyetçisi muhterem Muammer Taylak beyefendiyi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.” dedi.

ESERLERİ (İnceleme-Araştırma):

27 Mayıs ve Türkeş, A.Türkeş’in Türk Demokrasi Hayatında 30 Yılı, Türkiye’de Öğrenci Hareketleri, Anarşi ve Terörü Teşvik

KAYNAK: Taylak Vefat Etti (Ayyıldız Gazetesi, 27.9.1999), Hüdavendigar Onur / Türk Sağı Sözlüğü (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör